İngiltere’de süpermarket satışları tarihi rekor kırdı

Koronavirüsün halkta yarattığı panik İngiltere’de Mart ayında süpermarketlerdeki satışları geçen yıla oranla yüzde 21 artırdı. Süpermarketler bir aylık zaman dilimindeki en yüksek ciroya ulaştı.

İngiltere’de koronavirüs salgınıyla süpermarketlerdeki satışlar Mart ayında tarihi rekora ulaştı. Piyasa araştırma şirketi Kantar’ın raporuna göre 22 Mart’a kadarki dört haftayı baz alan veriler, satışların bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 20,6 oranında artış yaşandığını gösteriyor. Sadece son haftanın satışları ise 2019’un aynı dönemine göre yüzde 43 daha fazla.

Müşteri sayısı 79 milyon arttı

Online mağaza satışlarının da dahil olduğu verilere göre süpermarketler geçen yıla kıyasla 1,9 miyar sterlin (2,15 milyar euro) daha fazla ciro elde etti. 10,8 milyar sterlinin (12,25 milyar euro) İngiltere’de sektörün şimdiye kadar bir ayda ulaştığı en yüksek satış miktarı olduğu belirtildi.

Birçok ülkede olduğu gibi İngiltere’de de salgın halkta paniğe neden olurken geçen yıla kıyasla 79 milyon daha fazla müşteri süpermarketleri ziyaret etti. Satışı en çok artan ürün grubu yüzde 28 ile paketli gıdalar ile dondurulmuş yiyeceklerde oldu. Alkol satışları da yüzde 22 arttı.

Birçok süpermarkette tuvalet kağıdı, makarna ve konserve gıdaların bulunduğu raflar boşalırken, online mağaza sistemlerinde de yoğun talep nedeniyle günlerce sorunlar yaşandı, müşteriler siparişlerini teslim almak için uzun süre beklemek zorunda kaldı.

Kantar şirketinin perakende satış araştırmaları yöneticisi Fraser McKevitt, bu dört haftada hane halkının yalnızca yüzde 14,6’sının online alışveriş yapabildiğini belirterek, “Bu Mart 2019’daki 13,8’lik orandan fazla, ancak muhtemelen bu dönemki talebin çok altında” dedi.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.