İskoçlar bağımsızlık için sokağa çıktı

Haber: Egemen Arkut

İskoçya’nın Glasgow şehrinde binlerce kişi bağımsızlık sokağa çıktı.

Avrupa Birliği’nden ayrılmak isteyen Birleşik Krallık’a karşı gelen bağımsızlık yanlıları, İskoçya ulusal bayrağıyla yolara dökülen eylemciler bağımsızlık referandumunun yenilenmesini istedi.

Başkent Edinburgh’dan daha büyük olan ülkenin en büyük şehri Glasgow’da 4 Mayıs Cumartesi günü gerçekleşen eyleme katılım yoğun oldu. Şehrin en büyük parkarlından Kelvingrove’da öğle saatlerinde toplanmaya başlayan göstericiler bağımsızlık sloganları ile Glasgow Green parkına yürüdü.

“REFRANDUM 2021’DE YAPILSIN”

İskoçya Özerk Yönetimi Başbakanı Nicola Sturgeon, Brexit’in gerçekleşmesi durumunda İskoçya’da ikinci bie bağımsızlık referandumunun yapılmasını, bununsa en geç 2021 yılında gerçekleşmesi gerektiğini açıklamıştı. Parlamento’da konuşan Sturgeon, ikinci referandumun yapılması için gerekli düzenlemelerin en kısa zamanda gerçekleştirileceğini duyurmuştu.

İNGİLİZ HÜMÜKETİNDEN İZİN YOK

İskoçya’da bağımsızlık referandumu ilk kez 2014’te yapılmıştı. Yapılan oylamada İskoçların yüzde 55’i ülkelerinin Birleşik Krallık’tan ayrılmasını reddetmişti. İskoçya’da olası bir bağımsızlık referandumu için İngiliz hükümetinden onay alınması gerekiyor.  İngiliz hükümeti 2014 yılında İskoçya’da yapılan bağımsızlık referandumunun ardından ikinci referanduma onay vermeyeceğini açıklamıştı.

Fotoğraflar: Instagram

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.