Mattis’ten İngiltere’ye bütçe uyarısı

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, İngiliz mevkidaşına yolladığı mektupta, İngiltere'nin "küresel bir aktör" olmayı sürdürebilmesi için savunma bütçesini NATO hedefinin de üstüne çıkarması gerektiği uyarısını yaptı.

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, İngiliz mevkidaşına yolladığı mektupta, İngiltere‘nin “küresel bir aktör” olmayı sürdürebilmesi için savunma bütçesini NATO hedefinin de üstüne çıkarması gerektiği uyarısını yaptı.

İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre Mattis, İngiltere  Savunma Bakanı Gavin Williamson’a yolladığı mektupta, NATO‘nun gayrisafi yurtiçi  hasılanın (GSYİH) yüzde 2’sini savunma harcamalarına ayırma hedefini tutturmanın  İngiltere için yeterli olmadığını bildirdi.

İngiltere’nin küresel bir rol oynama isteği ile savunma bütçesi  arasında uyumsuzluk olduğunu ima eden Jim Mattis, “İngiltere gibi dünya çapında  menfaatleri ve taahhütleri olan küresel bir ülke, bizim sadece bölgesel çıkarları  olan müttefiklerden beklediğimiz savunma harcaması düzeyinin üzerine çıkmalıdır.”  ifadelerini kullandı.

Küresel aktörler olarak Fransa ve ABD‘nin savunmaya yaptıkları  yatırımda anlamlı bir artışa gitme zamanı geldiği sonucuna vardığını aktaran  Mattis, mektubunda, “İngiltere’nin ABD’nin tercih ettiği ortak olarak kalması,  her iki ülkenin de menfaatinedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Mattis’in uyarısı, İngiliz basınında, İngiltere’nin, ABD’nin  “Avrupa‘daki en yakın müttefiki” konumunu Fransa’ya kaptırmak üzere olduğu  şeklinde değerlendirildi.

MEKTUBA TEPKİLER

Jim Mattis’in 12 Haziran tarihli mektubu, İngiliz basınında,  “İngiltere’nin içişlerine karışma” olarak yorumlandı. Mektubu, İngiliz  Parlamentosunda bakanlığının bütçesinin artırılması için uğraş veren  Williamson’un basına sızdırmış olabileceği iddiası da yer buldu.

İngiltere halihazırda, NATO’nun GSYİH’sinin yüzde 2’sini savunma  harcamalarına ayırma hedefini tutturan az sayıdaki ülke arasında yer alıyor.

Mattis’in mektubunun sızmasının ardından basına açıklamalarda bulunan  Savunma Bakanlığı Sözcülüğü de İngiltere’nin savunma harcamalarında Avrupa’da  birinci sırada geldiğine dikkati çekerek, “NATO’nun yüzde 2’lik savunma harcaması  hedefini aşacağımız konusunda açık tutum aldık. Savunma Bakanı, yoğunlaşan  tehditler karşısında silahlı kuvvetleri güçlendirmeye dönük modernizasyon  programını başlattı.” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, NATO üyelerinin savunma bütçelerini  GSYİH’lerinin yüzde 4’ü düzeyine çıkarması gerektiğini savunuyor. (MİLLİYET.COM)

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.