Londra’da “elektrikli araç şarj noktaları” 2018’de iki kat artacak

Londra Belediye Başkanı Sadıq Khan 4.5 milyon poundluk yeni yatırım ile şehre 1.500 adet yeni elektrikli araç şarj noktası yapılacağı duyurusunda bulundu. Londra’nın caddelerinde dolaşan binlerce elektrikli araç kullanıcısı bu haber ile sevindi.

Hükümet geçen haftalarda, ülkenin zehirli hava sorununun çözümü için 2040 yılında benzinli ve dizel araç satışlarına yasak getirmişti. Bu sebeple Londra Belediyesi, 2018 boyunca neredeyse iki katına çıkacak yeni çevreci şarj alt yapısını devreye alacak.

LONDRA’DA 32 İLÇEDEN 25’İNE YATIRIM VAR

Seçilecek 32 ilçenin 25’inde yapılacak iyileştirilmeler için ihtiyaç duyan ilçeler belirlenecek ve alınan karar sonrasında belediye yetkilileri, şarj noktalarının kurulabileceği uygun siteleri belirleyecek.

Çevreciler ve bazı otomobil uzmanları yapılan yatırımın geç kaldığını ve başkentte yılda 9.000 kişinin ölümüne neden olan hava kirliliği için daha fazla yatırım yapılması gerektiğini düşünmekte.

Londra’da tüm yeni karayolu araçlarının 2040 yılında sıfır emisyonlu olmasını isteyen Bay Khan şunları söyledi:

“Elektrik şarj noktalarına yapılan bu önemli yatırım, şehir genelindeki Londralılar için elektrikli araçların daha kolay ve daha pratik bir seçenek haline gelmesini sağlayacak.”

“Londra ulaştırma sistemini 2050’ye kadar tamamen sıfır emisyon yapmak için cesur bir tavrımız var ve ilçelerde daha fazla şarj altyapısı oluşturmak için çalışmak bunun gerçekleşmesini sağlamak için hayati önem taşımaktadır.”

Ancak Belediye Başkanı bakanları, altyapının şarj edilmesine yaptığı yatırımları “artırmak” üzere çağırdı; böylece her Londralı önümüzdeki yıllar boyunca elektrik enerjisi kullanmayı düşünebilir.

“Yılda 9.000 kişinin hava kirliliğinden ölmesi kabul edilemez.”

Londra Konseylerinin ulaşım ve çevre sözcüsü Julian Bell,

“Emisyonları azaltarak Londra’nın hava kalitesini iyileştirmek, kentimiz için gerçek bir önceliğe sahip. Hava kirliliği nedeniyle yılda 9 bin kişinin Londra’da erkenden ölmesi kabul edilemez.”

“Dolayısıyla, Londra ilçelerinin uygun bir yerde bulunan elektrikli araç şarj noktalarına yatırım yapma teklifi verdiğini görmek harika. Bu, sermayenin tamamında elektrikli araçlar seçmesini kolaylaştırmak için doğru yerlerde altyapıya sahip olmamızı sağlamak için yardımcı olacaktır. ”

Enfield’in ismi yatırım alacak ilçeler arasında yok

Kaynakları almayacak ilçeler ise şöyle; Barking & Dagenham, Bromley, Enfield, Harrow, Hillingdon, Kingston ve Sutton.

 

Kaynak: ES

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin