Avustralya’daki yangınlarda 3 milyar hayvan ‘öldü ya da yerinden oldu’

AVUSTRALYA’DA yayımlanan bir rapora göre, ülkede 2019 ve 2020’deki yangınlarda yaklaşık 3 milyar hayvan hayatını kaybetti ya da yerinden oldu.

Rapor, Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın (WWF) sağladığı finansmanla hazırlandı.

Vakıf yangınları, “modern tarihteki en kötü doğal yaşam felaketlerinden biri” olarak nitelendirdi.

Avustralya’daki farklı üniversitelerden bilim insanları Salı günü açıkladıkları raporda 143 milyon memeli, 2 milyar 460 milyon sürüngen, 180 milyon kuş ve 51 milyon kurbağanın yangınlardan etkilendiğini açıkladı.

Raporda kaç hayvanın öldüğü bilgisi yer almadı ancak raporun yazarlarından Chris Dickman, gıda, barınak ve avcılardan korunma alanlarının eksikliği nedeniyle alevlerden kaçabilenlerin sayısının “çok fazla olmadığını” düşündüklerini söyledi.

Avustralya’daki çalılık ve ormanlık alanlarda Eylül 2019’da başlayan ve aylarca devam eden yangınlar İngiltere büyüklüğünde bir alanı etkilemiş, 33 kişinin hayatını kaybetmesine, binlerce kişinin de evsiz kalmasına yol açmıştı.

Yangınlar, Avustralya’nın modern tarihindeki en büyük ve en uzun süren yangınlar olarak kayıtlara geçti.

Ocak ayında yayımlanan başka bir araştırmada yangınlardan en fazla etkilenen New South Wales ve Victoria eyaletlerinde bir milyar hayvanın öldüğü kaydedilmişti. Sydney Üniversitesi’nden baş araştırmacı Lily van Eeden, Salı günü yayımlanan raporun ise tüm kıtayı kapsadığını kaydediyor.

Araştırmanın sonuçlarının halen gözden geçirildiği ve nihai raporun gelecek ay yayımlanacağı belirtiliyor.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.