Rusya’nın G7’ye yeniden eklenmesine İngiltere ve Kanada’dan veto

İngiltere ve Kanada, Trump’ın Rusya’yı sanayileşmiş en büyük ülkeler grubu G7’ye yeniden ekleme önerisine karşı olduklarını açıkladı.

Donald Trump Cumartesi günü, bu ay ABD’de yapılması planlanan G7 Zirvesi’ni Eylül ayına erteleyeceğini açıklamıştı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Trump G7’yi “modası geçmiş bir grup” olarak nitelendirmiş ve Rusya dahil başka ülkeleri de kapsayacak şekilde genişletilmesi gerektiğini söylemişti.

G7’nin ABD dışındaki üyeleri Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve İngiltere.

Trump ise Pazar günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi yaptı. Trump, Putin’e, kendisini G7 Zirvesi’ne davet etme planından bahsetti.

İNGİLTERE VE KANADA KARŞI ÇIKIYOR

İngiltere ve Kanada ise Rusya’nın yeniden G7’ye eklenmesine karşı olduklarını açıkladı.

Başbakan Boris Johnson’ın sözcüsü, Johnson’ın Rusya’nın gruba katılmasını teklif eden herhangi bir öneriyi veto edeceğini açıkladı. Sözcü, Rusya’nın “saldırgan ve istikrarsızlaştırıcı faaliyetini” durdurmadıkça, bu tavırlarının süreceğini söyledi.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau da düzenlediği basın toplantısında, ”Rusya birkaç yıl önce Kırım’ı işgal edince G7’den çıkarılmıştı. Uluslararası kurallara ve normlara uymaması, neden hala G7’nin dışında olduğunu gösteriyor. Bu durum sürecek” dedi.

Trump daha önce Rusya’nın yanı sıra Güney Kore, Avustralya ve Hindistan’ın da G7’ye eklenmesini önermişti.

Güney Kore ve Avustralya liderleri, ABD’deki G7 Zirvesi’ne katılabileceklerini söylemişlerdi.

Almanya Başbakan Angela Merkel ise geçen hafta koronavirüs salgınıyla zirveye katılamayacağını açıklamıştı.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.