Endonezya’da kadınlar için evlilik yaşı 16’dan 19’a yükseltildi

18 yaşını doldurmamış her dört kız çocuğundan birinin zorla evlendirildiği Endonezya’da hükümet kadınlar için evlilik yaşının 16’dan 19’a çıkarılmasına karar verdi.

Endonezya’da hükümet çocuk evliliklerinin önüne geçmek için yasalarında değişikliğe gitti. Bu kapsamda kadınlar için 16 olan minimum evlilik yaşı 19’a çıkarıldı.

Endonezya parlamentosunda tüm partilerin destek verdiği karar, kadın hakları savunucuları tarafından memnuniyetle karşılandı.

Çocuk evliliklerine karşı mücadele eden sivil toplum kuruluşu ‘Girls Not Bride’ın verilerine göre Endonezya, 18 yaşın altındaki kız çocuklarının zorla evlendirildiği ülkeler arasında ilk 10’da yer alıyor.

BM raporlarına göre ise ülkede henüz 18 yaşını doldurmamış her dört kız çocuktan biri zorla evlendiriliyor.

Dünyanın en kalabalık Müslüman nüfusuna ev sahipliği yapan Endonezya’da, bugüne dek 16 yaşına gelen kız çocukların, ailelerinin onay vermesi halinde evlenmesine izin veriliyordu.

Ülkede, kadınlar için evlilik yaşını belirleyen yasal bir düzenleme yokken, erkekler için yasal evlilik yaşı 19 olarak belirlenmişti. Endonezya Yüksek Mahkemesi ise aralık ayında görülen bir davada, kadınların daha erken yaşta evlenmesine izin verilmesinin ayrımcılık olduğuna hükmetmişti.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.