Polonyalılar ülkelerinde mahsur kalan İranlı şoföre yeni TIR aldı

Fardin Kazemi bozum Amerikan tırının önünde
Fardin Kazemi, TIR’ı Polonya’nın orta kesimlerinde bozulduğunda, kuru üzüm taşıyordu

Polonya’da, aracının bozulması sonucu ülkede mahsur kalan İranlı bir TIR şoförünün yeni bir araç alabilmesi için yaklaşık 250 bin zloty, yaklaşık 400 bin TL para toplandı.

Fardin Kazemi, Polonya’ya kuru üzüm götürmüştü ve Çek Cumhuriyeti’ne devam edip, oradan İran’a götüreceği yükü alacaktı.

Kazemi’nin bozulan aracını tamir ettirecek parası kalmayınca, aracında yatması gerekti.

Kazemi “Polonya halkı bana melek gibi davrandı.” dedi.

İran’ın kuzeybatısınaki Khoy’da yaşıyan Kazemi, 25 yıldan uzun süredir Avrupa’ya çalışıyordu.

Ancak Kazemi’nin ülkesine yeni aracıyla dönebilmesi için, İranlı makamlarda ithal izni ve İran’ın belirli AB ürünlerine koyduğu ambargolardan muaf tutulması gerekecek.

İnternette kampanya

Fardin Kazemi’nin sorunları, 30 yıllık TIR’nın Katowice kentinin kuzeyindeki Kozieglowy kasabası yakınlarında 3 Aralık’ta bozulmasıyla başladı.

Fardin Kazemi'nin tırı
TIR’ı tamir etmenin mantıklı olmadığı anlaşıldı

Polonyalı kamyon şöförleri, internet üzerinden aracın tamiri ve İranlı meslektaşlarına gıda ve kalacak yer parası için kampanya başlattı

100 bin zlotilik ilk hedefe 24 saat içinde ulaşıldı ve hala bağışlar gelirken, toplam şu anda bunun iki katını da aştı.

Fardin Kazemi
Kazemi, yaşadıklarını henüz annesine anlatmadığını söylüyor

Kazemi’nin eski aracını tamir etmenin, ekonomik açıdan anlamlı olmayacağı belirlenince, yeni bir araç alınmasına karar verildi.

İran yasalarına göre, ülkeye üç yaşından büyük araç ithal edilemiyor, bu nedenle Polonyalı şöförler Kazemi’nin TIR dorsesini çekmeye uygun, ikinci el 2017 model, DAF XF 106 model bir TIR almaya karar verdi.

Ancak İran’ın bazı AB mallarına koyduğu ambargo nedeniyle araç İran’a götürülemeyebilir. Şimdi Kazemi’nin bundan muaf olabilmesi için uğraş veriliyor.

Kazemi “27 yıldır Avrupa’yı dolaşıyorum. Şu ana dek Polonyalıları daha iyi tanıma fırsatım olmamıştı ama bana karşı hep iyi davranmışlardır. Şimdi harika insanlar olduklarını görüyorum. Kaygılandırmamak için anneme olanı, biteni anlatmadım. Sadece işteyim sanıyor.”dedi.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.