Haftada 52 saatten fazla çalışanlarda kellik riski artıyor

GÜNEY Kore’de yapılan bir araştırma, uzun çalışma saatleri ile kellik arasında bağlantı olduğunu ortaya koydu. Haftada 52 saatin üzerinde çalışanlarda kellik riski iki kat artıyor.

Çalışma saatleri ile saç dökülmesi arasında bağlantı var mı? Yapılan bir araştırmaya göre, çok çalışmak kellik sebebi. Araştırma, Güney Kore’deki bir üniversitede yapıldı.

20-59 yaşları arasındaki 13 bin erkek değerlendirildi. Haftada 52 saatten fazla çalışanların kellik ihtimalinin normalden iki kat fazla olduğu belirlendi.

Saç dökülmesini tetikleyen faktör ise stres. Araştırmaya göre, stres hormonu kıl köklerine zarar veriyor, dökülen saçların geri çıkmasını da engelliyor.

Uzmanlar kelliğin genetik, kan dolaşımı bozukluğu, beslenme yetersizliği ve hormon dengesizliği gibi sebepleri olabileceğine de işaret etti.

Stres kaynaklı saç dökülmesinin önüne geçmek için çalışma saatlerinin azaltılması tavsiye ediliyor.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.