“Hayalet Havalimanı” Londra’da gösterilecek

571493b38685763abc5a277d

Issız, kaderine terkedilmiş, hayalet Lefkoşa Havalimanı, 42 yıldır adadaki iki toplum arasında BM’ye bağlı tampon bölge görevini sürdürüyor. Tek umut tarafların anlaşmasıyla tekrar inşa edilip uçuşlara açılması.

İşte bu hayalet havalimanının hikayesini ve Kıbrıs’ı anlatan çok önemli bir belgesel, “Hayalet Havaalanı” Ekim’de Londra’da izleyicileriyle buluşacak. “İkiye Bölünmüş Başkentin Hayalet Havalimanı” 28 Ekim’de Cyprior Community Centre (CCC) ve Turkish Cypriot Community Association’da (TCCA) saat 19.30’da gösterilecek.

Katılmak isteyenler ve detaylı bilgi alacaklar için TCCA ve CCC’ye ulaşabilirsiniz.

TCCA: 020 8826 1081  CCC: 020 8881 2329

hayalet-havaalan_-afis

LEFKOŞA HAVALİMANI GÜNCEL DURUMU

1974’te ki “Barış” harekatı sırasında iki toplum arasında büyük çatışmalara sahne olan Lefkoşa Uluslararası Havalimanı, 42 yıldır gördüğü BM tampon bölge görevini enkaz haliyle hala sürdürüyor. Kıbrıs sorununa çözüm arandığı günümüzde olumlu sonuçlar alındığı takdirde 42 yıldan beri kaderine terk edilen başkent Lefkoşa’daki havalimanı yeniden inşa edilip seferlere açılacak. Rum lider Nikos Anastadiadis Lefkoşa’nın Türk tarafındaki Ercan Havalimanının uluslararası uçuşlara açılmasına karşı çıkıyor.

Anastasiadis, Türkiye’nin limanlarının ise Rumlara açılmasını istiyor. Anastasiadis, bu konuları Brüksel’de bir araya geldiği Türk yetkililerden talep etmişti. Rum medyası ise Lefkoşa Havalimanının kaderini bu sırada gündeme getirdi. İki toplumun müzakereleri zor da olsa sürdürmesi ve geçtiğimiz günlerde Dünya Barış Gününde havalimanının içler acısı halinin medyaya gösterilmesi bir umut olarak yansıtıldı. Havalimanından en son uçuşu, 20 Temmuz 1974’te büyük çatışmalar sürerken Kıbrıs Havayolları’na (Cyprus Airlines) bağlı Hawker-Siddeley – Trident uçağı yapmıştı. En son uçuşta Kaptan Pilot Adamos Marneros, 9 yolcusuyla Londra – Roma – Lefkoşa seferini yapmış ve havalimanına inmişti.

571493b36ce436143c6738b8

O gün bugün havalimanı kaderine terk edilerek iki toplum arasında sessiz sedasız tampon bölge kimliğine bürünmüştü. Nisan ayı başında adayı ziyaret ederek Rum Kesimi ve KKTC Cumhurbaşkanları ile görüşen Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schultz, iki toplum arasındaki müzakereleri ele almıştı. Schultz, müzakerelerden olumlu sonuç alınacağına dair umudunu belirtmişti. Müzakereler Schultz’un belirttiği gibi anlaşmayla son bulursa, gelecekte Lefkoşa Havalimanının kaderi de belirlenecek.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.