Sanat Forumu’nun ilk etkinliğini Uzay Şairine adadı

Londra Sanat Forumu ilk etkinliğini uzay şairi Osman Türkay’ı anarak gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz haftalarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Londra Temsilcisi Zehra Başaran’ın desteği ile kurulan Londra Sanat Forumu faaliyetlerine başladı.

Kıbrıslı ün şair ve düşünür Osman Türkay 91. doğum gününde Londra Sanat Forumu tarafından düzen enlenen etkinlikle anıldı. KKTC Londra Temsilciliğinin ev sahipliği yaptığı program 22 Şubat Perşembe akşamı gerçekleşti.

Yaklaşık 60 kişinin katıldığı programın açılış konuşmasını KKTC Temsilcisi Zehra Başaran yaptı. Bir dönem Londra’da yaşayan Türkay’ın zamanın ötesinde yaşadığını ve sanatçı kişiliği ile duyguları farklı boyutlara taşıdığını ifade eden Başaran’ın ardından sosyolog Semra Eren-Nijhar’ın seslendirdiği “Evrenin şairi Osman Türkay” adlı belgeselin gösterimi yapıldı.

Yazar Sonay Yakup Yakupsoy’un yönettiği belgeselde şair Türkay’ın hayat öyküsü anlatıldı. Belgesel gösterimi sonrası yazar Yakupsoy ile sosyolog Eren-Nijhar, şairin hayatı, yaşamı ve çalışmaları üzerine kısa bir söyleşi yaptı. Söyleşinin ardından Kıbrıs’ın ünlü şarkılarından Mağusa Limanı adlı eseri seslendiren Ethem Demir büyük beğeni topladı.

Demir’in performansının ardından KKTC Londra Eğitim ve Kültür Ataşesi Gülgün Özçelik, Erkan Pastırmacıoğlu ve Ethem Demir geçmişte yapılan söyleşiler ve kaleme alınan yazılar ışığında Anılarla Osman Türkay adlı bir çalışma sundu. Sunumdan sonra geceye katılmak için Belçika’dan gelen Ünal Aydın, sosyolog Eren-Nijhar ve yazar Sonay Yakup Yakupsoy müzik eşliğinde şair Osman Türkay’dan seçme şiirler seslendirdi. Müzisyenler Naci Göçen, Erkan Pastırmacıoğlu ve Abdullah Bey yorumları ile dinleyenlerin gönüllerine dokundu. Ardından söz alan KKTC Londra Eğitim ve Kültür Ataşesi Gülgün Özçelik, Mehmet Salih Öksüzoğlu, Tevfik Zekai ve Mustafa Köker anılarındaki Osman Türkay’ı anlattı.

UZAY ŞAİRİ

Özel bir İngiliz okulunda okuyan Osman Türkay, Londra’ya giderek gazetecilik ve felsefe öğrenimi gördü (1955). Şiir yazmaya ortaokul sıralarında başlayan Türkay, şiirlerini Varlık ve Beşparmak dergilerinde yayınladı. Daha sonra Londra’ya yerleşti ve İngilizce şiirler de yazmaya başlar; aynı zamanda çeviriler yaptı. Londra’da bulunduğu 1951-56 yılları arasında şiir yazmaya ara veren şair, ilgisini başta İngiliz şiiri olmak üzere dünya şiiri üzerinde yoğunlaştırır. Şiirleri, Yunanca, İspanyolca, Çekçe gibi dillere de çevrildi. 24 Ocak 2001 tarihinde yaşlılığa bağlı sağlık sorunları nedeniyle tedavi gördüğü Girne Akçiçek Hastanesi’nde öldü.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.