kıbrıs ingiltere londra lefkoşa
DOLAR
8,1295
EURO
9,7089
STERLIN
11,1775
BITCOIN
$63.398,43
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
LONDRA
Çoğunlukla Güneşli
16°C
LONDRA
16°C
Çoğunlukla Güneşli
14 Nis, Çar Bulutlu
16°C
15 Nis, Per
°C
16 Nis, Cum
°C
17 Nis, Cmt
°C

‘Aşırı’ cep telefonu kullanan öğrencilerin daha fazla seks partneri oluyor

‘Aşırı’ cep telefonu kullanan öğrencilerin daha fazla seks partneri oluyor
05.07.2019
0
A+
A-

Cep telefonu kullanımıyla seks partneri sayısı arasında bir bağlantı bulundu

Cep telefonu kullanımıyla seks partneri sayısı arasında bir bağlantı bulundu

ABD’de yapılan bir araştırma, cep telefonlarını aşırı kullanan üniversite öğrencilerinin daha fazla seks partneri olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre bu öğrencilerin notları da daha düşük ve daha fazla alkol sorunu yaşıyorlar.

Öte yandan aynı kişiler depresyon ve anksiyeteye de daha açık.

Araştırmaya 3 bin 400’den fazla kişi, yanıtladıkları anket üzerinden katıldı. Araştırmayı değerlendiren British Psychological Society (Britanya Psikoloji Topluluğu) üyesi Dr. Abiel San bu sonucun endişe verici olduğunu söyledi.

Journal of Behavioral Addictions’ta (Davranışsal Bağımlılıklar Dergisi) yayımlanan araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin akıl sağlığı ve genel anlamda sağlıklarını değerlendirmek ve cep telefonlarının üzerlerindeki etkisini anlamaktı.

Chicago, Cambridge ve Minnesota üniversitelerinden araştırmacılar, bunun için Sağlık ve Bağımlılık Yapıcı Davranışlar Anketi adı verdikleri anketi hazırladı.

Ankette cep telefonu kullanımlarının aşırı olup olmadığını anlamak için öğrencilere yöneltilen soruların bir kısmı şöyleydi:

  • Arkadaşlarınız veya akrabalarınız cep telefonu kullanımınızdan şikayetçi mi?
  • Derste veya işte akıllı telefonlarınız yüzünden konsantre olmakta zorluk çekiyor musunuz?
  • Cep telefonunuz yanınızda olmadığında huzursuz veya sabırsız hissediyor musunuz?
  • Cep telefonu kullandığınız sürenin zaman içinde arttığını düşünüyor musunuz?
  • Telefon başında geçirdiğiniz vakit zaman içinde arttı mı?
  • Telefon kullanımınız yüzünden işe gidemediğiniz oluyor mu?
  • Baş dönmesi veya bulanık görüş gibi aşırı telefon kullanımının fiziksel belirtilerini yaşıyor musunuz?

Her beş öğrenciden biri, aşırı cep telefonu kullanımı seviyesinde olduklarını ortaya koyacak kadar soruya “evet” yanıtı verdi. Bunların yüzde 60’ı kadındı.

‘Normal ilişkileri göz ardı etmek’

Araştırmacılar son bir yıl içinde iki veya daha fazla seks partnerine sahip olan öğrencilerin sayısının cep telefonunu aşırı kullanmayanlarda yüzde 27,2, aşırı kullananlarda yüzde 37,4 olduğunu tespit etti.

Son bir yılda altı veya daha fazla seks partneri olanların oranı, aşırı cep telefonu kullananlarda normalin iki katı oldu.

Araştırmanın yazarlarından Cambridge Üniversitesi’nden Psikiyatrist Dr. Sam Chamberlain, bunun nedenini tam olarak tespit etmenin zor olduğunu söyledi:

“İnsanların cep telefonlarında çöpçatanlık uygulamaları kullanması bunun nedenlerinden biri olabilir ama insanlar fazla cep telefonu kullanımı nedeniyle normal ilişkileri göz ardı ediyor da olabilir.

“En güçlü bulgu, fazla telefon kullananlarda dürtüselliğin de yüksek olmasıydı. Bu insanların bu yüzden daha fazla seks partneri olabilir.

“Fakat bu sağlıklı bir şey olsaydı onların aynı zamanda daha fazla özgüvenli olduğunu ve daha az akıl sağlığı sorunu yaşadığını görürdük. Durum tam tersi.”

Son dönemde yapılan araştırmalar akıl sağlığı ile aşırı telefon kullanımı arasında bağlantı bulunduğuna işaret etse de bunu kanıtlamak zor

Son dönemde yapılan araştırmalar akıl sağlığı ile aşırı telefon kullanımı arasında bağlantı bulunduğuna işaret etse de bunu kanıtlamak zor

Araştırmacılar aşırı telefon kullanan grupta aşırı alkol kullanımının da yüksek olduğunu tespit etti. Fakat telefon kullanımının alkol dışında başka bir madde veya uyuşturucu kullanımını artırdığına dair bir ize rastlanmadı.

Dr. Chamberlain “Aşırı telefon kullanımını bir bağımlılık olarak düşünmek kolay olsa da, konu bu kadar basit olsaydı, alkol dışında diğer maddelerin kullanımında da artış görmemiz gerekirdi. Özellikle de bu kadar büyük bir örneklemde” dedi.

Bazı uzmanlar Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir davranış bozukluğu olarak tanımlanan aşırı oyun oynama tanımının genişletilerek, ekran karşısında geçirilen tüm zamanın bu değerlendirmeye dahil edilmesini öneriyor.

Önceki araştırmalar da aşırı telefon kullanımının düşük akademik başarıya işaret ettiğini göstermişti.

Son araştırmanın Chicago Üniversitesi’ndeki ekibinden Prof. Jon Grant, “Her ne kadar araştırmamızda telefon kullanımı ile notlar arasında çok küçük bir bağ bulsak da, bu küçük fark insanların akademik başarılarını ve dolayısıyla kariyerlerini etkileyebilir” dedi.

Cr. Chamberlain ise araştırmaların telefon kullanımının bu sorunlarla bağını gösterdiğini, fakat hiçbir araştırmanın aşırı cep telefonu kullanımının akıl sağlığı sorunlarına yol açtığını kesinlikle kanıtlamadığını söyledi.

Chamberlain, bu alanda daha fazla araştırma yapılmasını sağlayacak fonlara ihtiyaç olduğunu belirtti ve “Gençleri uzun yıllar takip edebileceğimiz araştırmalar yapılması gerekiyor” dedi.

British Psychological Society (Britanya Psikoloji Topluluğu) üyesi Dr. Abiel San ise “Bunun endişe verici olduğunu düşünüyorum ve daha fazla araştırma yapıldığı için mutluyum” dedi ve ekledi:

“Bütün bu etkiler gerçek ve bu sorunlar psikolojik terapi seanslarında konuşuluyor.

“İnsanlar doğrudan telefon kullanımı şikayetinden bahsetmiyorlar, onun yerine akıl sağlıklarından veya ayrıldıkları kişilerden bahsediyorlar ama akıl sağlığı sıklıkla rol oynuyor.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.