Times: Göçmen anlaşması istikrarsız

160331230314_dikili_turkey_refugees_624x351_afp_nocredit

Türkiye’yle ilgili haberlere yer veren bir diğer gazete de The Times.

Gazetenin başyazısı “Türkiye geçiş halinde: Göçmen anlaşması çökerse ülke sırtını Avrupa’ya dönecek” başlığı taşıyor.

‘Göçmen krizinin Avrupa’nın göçmen krizinin kontrolünü yeniden kaybettiği’ belirtilen başyazıda daha önce göçmen akınının durdurulabileceğine dair bir umut olduğu, bu umudun da Türkiye ile varılan anlaşmayla güçlendiği ancak şimdi ise anlaşmanın istikrarsız bir hal aldığı ifade ediliyor:

“Anlaşma artık, ağırlıklı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hevesine ve ülkenin gürültülü patırtılı iç politikasına bağlı.”

“Cumhurbaşkanı, parlamentodan idam kararı çıkması durumunda veto etmeyeceğini duyurdu. Yeniden yürürlüğe girmesi, Türkiye’nin AB üyeliğine ilişkin ciddi görüşmeleri imkansız kılar. Erdoğan ayrıca, AB’nin de talebi olan terörle mücadele yasalarında yumuşamaya gitmeyi açıkça reddediyor.”

“(…) Avrupa Birliği’nin bazı gerçekleri Cumhurbaşkanı’na bir bir anlatması lazım. Göçmen anlaşması ağırlıklı olarak Türkiye’nin çıkarına. Erdoğan çok fazla nakit ve geniş mülteci kamplarının idaresinde işbirliği kazanıyor. İnsan kaçakçılığını saf dışı bırakmak bizim olduğu kadar onun da çıkarına. Orta Doğu’daki terörist gruplara karşı ortak bir platform da öyle.”

“Rusya’yla flörtüne rağmen, AB ile güvene dayalı bir iş ilişkisi, Vladimir Putin’in küçük ortağı olmaya tercih edilecektir.”

Times gazetesi ayrıca, Alman ARD televizyon kanalının sızdırdığı gizli yazışmalarla Türkiye ile Almanya arasında yaşanan gerginliğe de yer veriyor. (BBC Türkçe)

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin