Londra’da ‘Tahir Elçi İnsan Hakları Vakfı’ kuruldu

Tahir Elçi
Tahir Elçi

 

Diyarbakır Merkez Sur ilçesinde Dört ayaklı minarenin yanında 28 Kasım 2015 tarihinde uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitiren Baro Başkanı Tahir Elçi adına, İngiltere’nin başkenti Londra’da Tahir Elçi İnsan Hakları Vakfı kuruldu. Merkezi Londra’da olacak olan Vakfın Diyarbakır’da da bir şubesinin açılabileceği belirtildi.

Merkez Sur İlçesi tarihi Dört ayaklı minarenin önünde 28 Kasım 2015 tarihinde basın açıklaması yaptıktan sonra 2 polisi şehit eden 2 PKK’lının sokağa girmesi sırasında yaşanan çatışmada başından aldığı mermi ile yaşamını Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi adına İngiltere’nin başkenti Londra’da Vakıf kuruldu. Vakfı, Elçi’nin Türkiye’deki hak ihlallerini Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) beraber taşıdığı avukat arkadaşı Anthony Gwilym Fisher, avukat ve gazeteci Orhan Kemal Cengiz ve eşi Türkan Elçi kurdu. Merkezi Londra’da olacak olan Vakfın ileride Diyarbakır’da da bir şube açacağı belirtildi.

Baro Başkanı Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi, Twitter hesabından Vakfın kurulması ile ilgili, “Ayrım yapmaksızın, haksızlığa uğramış insanların yanında olabilmek, acılarını duyurabilmek ümidiyle Tahir Elçi Vakfı’nı kurduk” mesajını paylaştı. (haberler.com)

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.