Öğrenciler, sanat ve moda için İngiltere’yi istiyor

yilin-ilk-uc-ayinda-yurt-disi-egitim-basvurulari-8284080_x_561_o

York Education Solutions’ın açıklamasına göre, yurt dışında üniversite eğitim alma talebi 2016 yılının ilk üç ayında yüzde kırk artış gösterdi.

Ocak ayından itibaren devam eden başvurular, geçen yıla oranla bu sene büyük bir artış gösterdi. Başvuru artışı kadar, kabul artışının da olduğuna dikkat çeken York Education Solutions Kurucu Direktörü Burçin Önal, artan kabullerin öncelikli sebebinin son yıllarda daha sosyal öğrencilerin yetiştirilmesi olduğunun altını çizdi.

Öğrencilerde artan sınav stresi, her yıl değişen sınav sistemi, kaliteli eğitim hedefi; ailelerin ve öğrencilerin yurt dışında eğitim seçeneğini gün geçtikçe daha fazla değerlendirmesine neden oluyor.Her yıl Ocak ayının ilk günlerinde başlayan yurt dışında üniversite baş vuruları rakamları ise bunu kanıtlar nitelikte. 2016 yılının ilk üç ayında yapılan başvurular, geçen yıla oranla ciddi bir artışı gösteriyor. York Education Solutions Kurucu Direktörü Burçin Önal konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Üniversite eğitimi bir bireyin gelecek dönemde nasıl bir mesleği olacağı ve nasıl bir hayat yaşayacağını belirleyen en önemli kriterlerden biri. Bunun önemi ve stresini hisseden aileler ve öğrenciler, üzerine bir de sınav stresi binince oldukça yorucu bir dönemden geçiyor. Ancak yurt dışında eğitim olanakları, globalleşen dünya ve eğitim kriterleri artık öğrencilere başka ülkelerde de rahat ve konforlu üniversite seçenekleri sunuyor. Yurt içinde artan eğitim maliyetlerine eş değerde, hatta daha da uygun değerde yurt dışı okulları öğrencilerin tercihi oluyor.” diye belirtiyor.

Yine bu başvuru artışını tetikleyen bir diğer faktörün de Türkiye‘deki öğrencilerin sosyal bilimler alanında akademik eğitim almak istemesi. Başvuruların çoğunda öğrenciler sanat, moda, sosyal bilimler ve psikoloji bölümünü tercih ediyor.

Sanat ve moda alanında İngiltere ve Avrupa üniversiteleri tercih edilirken, Nöroloji biliminde Amerika tercih ediliyor.

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin