Kurtlar Vadisi, Oxford’a konu oldu

 

Kurtlar Vadisi dizisi üniversitelere konu oluyor.
Kurtlar Vadisi dizisi üniversitelere konu oluyor.

12 yıldır Türk televizyonlarının en çok izlenen dizisi olma başarısını sürdüren Kurtlar Vadisi Pusu İngiltere’deki Oxford Üniversitesinde Türkiye ile ilgili yayınlanan bir kitaba konu oldu.

2010 yılından beri Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi’nde (National Security Affairs Department) (NSA) Türkiye ve Ortadoğu uzmanı olarak çalışan Ryan Gingeras’ın kaleme aldığı kitap, “Eroin, Organize Suçlar ve Modern Türkiye’nin Kuruluşu” adını taşıyor…

Gingeras kitabında, Türkiye’nin 80’li, 90’lı ve 2000’li yılların karanlık dünyasına mercek tutarken, özellikle Susurluk’ta ortaya çıkan dökülen ilişkiler ağını masaya yatırıyor.

Uzmanlık alanları, Türkiye, Balkanlar, Orta Doğu, Kuzey Kafkasya, Organize suç ve uyuşturucu ticareti olan yazarın, kitabının giriş bölümünü neredeyse Kurtlar Vadisi’ne ayırması dikkat çekiyor.

Kitap diziyle ilgili şu tespitle başlıyor…

“Kurtlar Vadisi’nde Türkiye Cumhuriyeti’nin, hukuk ve seçilen görevliler tarafından yönetilmek yerine, aslında gizlice ‘Kurtlar Konseyi’ denen ve başında mafya patronlarının bulunduğu bir örgüt tarafından kontrol edildiği ve bu örgütün hükümeti arka planda idare etmekte olduğu açığa vuruluyor.”

Gingeras, ilerleyen satırlarda, “Kurtlar Vadisi aracılığıyla organize suç karşımıza, Türk politikasının gerçek dünyasını anlamamız açısından bir tür giriş kartı olarak çıkıyor” görüşünü ortaya koyduktan sonra, Kurtlar Vadisi’nin Türkiye’nin son 30 yılındaki karanlık geçmişine ışık tuttuğunu savunuyor…

“Kurtlar Vadisi dünyası bize gösteriyor ve inandırıyor ki, organize suç dediğimiz şeyin en azından bir kısmını zaten devletin kendisi oluşturuyor. Bir önerme olarak diyebiliriz ki, geçtiğimiz otuz seneye Türkiye’nin gelişimi açısından bakacak olursak, bu gelişimin geçerlilik ilkesinin belli unsurlarını barındırdığını görürüz

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.