İngiltere’den turizmcilere tazminat şoku

İngiltere hükümetinin yurt dışında tatil yapan vatandaşların konakladığı otellerde geriye dönük üç yıla kadar tazminat alabilmesini sağlayan düzenleme otelcilerin tepkisine neden oldu. Bu düzenlemenin ardından otellere çok sayıda başvuru geldi. Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği, otelcilerin bu düzenlemeye karşı nasıl bir yol izlemesi gerektiğini belirlemek için harekete geçti. GETOB koordinasyonunda Marmaris‘te konaklama sektörü temsilcileri bir araya geldi.

Toplantının ardından ortak bir basın açıklaması yayınlandı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bilindiği üzere; Bölgemizde faaliyet gösteren konaklama tesislerinin neredeyse yüzde 70’i çeşitli ülkelerdeki farklı tur operatörleri aracılığıyla bölgemize paket tur satın alarak gelecek olan turistleri ağırlayabilmek için ilgili tur operatörü ile sözleşme imzalamak durumundadırlar. Özellikle paket tur satın alarak tatillerini bölgemiz dahilindeki otellerde geçiren İngiliz turistlerden bazılarının, tatil süresince otel yönetimine, tur rehberine, sağlık kurumlarına veya kolluk kuvvetlerine intikal ettirdiği hiçbir olumsuz durum yokken, tatilini tamamladıktan sonra ve hatta aradan aylar yıllar geçtiği halde, çeşitli bahanelerle ve asılsız iddialarla tur operatörleri kanalıyla Konakladıkları tesislerinden tazminat talep edilmesini, hiçbir şekilde insani, ahlaki ve vicdani bulmuyoruz.

İngiltere hükümetinin vatandaşlarına sağladığı çeşitli hakları suistimal ederek ve farklı konulardaki yasal boşluklardan yararlanmak suretiyle tazminat talep eden İngiliz tatilcilerin sayısının ve tazminat talebi miktarının her geçen gün artması konaklama sektörü olarak bizleri ciddi sıkıntılara sokmaktadır. İddia eden tarafından ispat edilemeyen bu talepler inandırıcı ve makul olmaktan çok uzaktır. Ancak, sektörümüzün çeşitli nedenlerden dolayı turizmde daralma yaşaması, başta fiyat düşüklüğü, sayısal ve getiri anlamında düşüşler olmak üzere birçok konuda sıkıntıları beraberinde getirmektedir. Tur operatörleriyle imzalanan sözleşmelere konaklama sektörünün kendi lehine olacak hükümler koymakta direnememesi de bunun bir uzantısıdır. Ancak bölgemiz dahilindeki konaklama sektörü işletmecileri birlikte hareket etme düşüncesi içerisinde, tur operatörleriyle imzalanan sözleşmelere, “İngiltere Mahkemeleri Yetkilidir” ibaresi yerine, Kültür ve Turizm Bakanlığının da desteğini alarak; İddia edilen olayın vuku bulduğu yerde yani “Anlaşmazlık Halinde Türkiye Mahkemeleri Yetkilidir” ibaresi konulması hususunda görüş birliğine varmışlardır. Bölge otelcileri olarak görüşü uygulamak için birlikte hareket etme gayreti içerisinde olunacaktır”. (İHA)

Daha fazla göster

Bir yorum

  1. otellerdeki personele yeteri maas vermiyen otel sahiplerine bakin siz sizin sozde calistirdiginiz otelcilik okulu ogrencileri turistlerden pantalon ayakkabi yiyecek dilenirken kendi getirdigi ickiyi satarken ne olur burada insan haklari yok bizide ulkenize goturun bakin maasi sezon sonunda veriolar diye aglarken, kredi kartindan turistlerin yaptigi odemelerden para calarken (yok isinma yok su bu die olmayan seyleri calarken ) otel sahipleride sezon sonunda cesitli bahanelerle maasin yarisini oderken durum bu kadar kotu vaziyette iken kimse cikipta soyle iyi boyle iyi diye masal anlatmasin yollayin birisini ingiliz gibi gelsin iki hafta kalsin bakalim otellerinizde de gorun rezilligi
    sizin isiniz gucunuz para saymak
    otellerde yabanci turistle yuz yuze gelen personelin evli barkli olmasi adam gibi lisan konusmasi adam gibi isini bilmesi hayatinda doyumlu olmasi turistleri rahatsiz etmemesi,rahat birakmasi her dakika pesinde dolasmamasi ve her hafta dogru durust maasini almasi gerekir bundan emin olmak otel sahiplerinin gorevidir

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin