ÇAP’tan Atatürk’ü anma töreni ve konferansı

1938-son-yil 

Çanakkale Anma Platformu  (ÇAP) Atatürk Haftası çerçevesinde 19 Kasım, Cumartesi akşamı bir anma töreni ve konferansı düzenleyecek. Açış konuşmasını Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç’in yapması beklenen anma töreni sonrasında As. Prof. Dr. Orhan Çekiç “1938 Son Yıl” başlıklı bir konferans verecek.

“ATATÜRK VE CUMHURİYET: 1938 SON YIL”

ÇAP ebediyete intikalinin 78. yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anmak amacıyla bir anma töreni ve konferans düzenlemeye hazırlanıyor. Konferansın konuk konuşmacısı gazete yazıları, televizyon konuşmaları ve konferanslarıyla, özellikle Cumhuriyet ve Atatürk konulu kitaplarıyla ünlü tarihçi-akademisyen As. Prof. Dr. Orhan Çekiç olacak.

Orhan Çekiç
Orhan Çekiç

Anma töreninin ardından gerçekleşecek olan konferansta Orhan Çekiç “1938 Son Yıl” kitabında ele aldığı, “Atatürk, silah arkadaşlarıyla yol ayrımına neden geldi? Başkanlık rejimine neden karşı çıktı?  Bursa Nutku Atatürk’e mi ait? Atatürk İnönü’ye küskün mü hayata veda etti? Menemen… Dersim… Hatay… Neden “Beni Türk Hekimlerine Emanet Ediniz!” dedi? Atatürk’e otopsi neden yapılmadı? Salih Bozok neden intihar girişiminde bulundu? Time dergisi Atatürk’ü neden 20. Yüzyılın en büyük lideri ilan etti?” ve benzeri konuları işlerken Atatürk’ün ‘son yılı’ üzerinden kimi zaman yüzyıllarca geriye ve sıklıkla da bugüne uzanıp Atatürk ve devrimlerini, Cumhuriyet ve kazanımlarını izleyicilerle paylaşacak. Konferans sonrasında izleyiciler Orhan Çekiç’in kitaplarını imzalatma şansı bulacaklar.

Ünlü tarihçi arkeolog Prof. Muazzez İlmiye Çığ kitap hakkında şunları söylüyor: “Sayın Dr. Orhan Çekiç’i, bu değerli kitabı yazdığı için candan kutluyorum. Bilinenden çok bilinmeyen bir Atatürk’le tanışacaksınız… Ve kitap bittiğinde, sıcak, sımsıcak duygular taşacak yüreğinizden. Bu Cumhuriyet’e de, Cumhuriyet’in bir yurttaşı olarak kendinize de güveniniz artacak.”

19 Kasım, Cumartesi akşamı, saat 17.00’de Double Tree by Hilton Hotel’de yemekli olarak gerçekleşecek olan Atatürk’ü Anma Töreni ve Konferansı’na katılmak isteyenler CanakkalePlatformu@yahoo.co.uk email adresine yazabilir veya 07788908803’e mesajla veya arayarak 40 pound karşılığında biletlerini temin edebilirler.

canakkaleanmaplatformulogo

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.