Büyükelçi Bilgiç Cumhuriyet Bayramı mesajı yayınladı

 

sehitler-anma-buyukelci-abdurrahman-bilgic-1

Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, Cumhuriyetin ilanın 93’ncü yılı nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Büyükelçi Bilgiç, darbe girişimi ve Türk halıkının demokrasiye sahip çıkışına yer verdiği mesajında Birleşik Krallık’ta yaşayan vatandaşların kendi içindeki dayanışmayı güçlendirmesine vurgu yaptı.

Abdurrahman Bilgiç’in mesajı şöyle:

“Birleşik Krallık’taki toplumumuzun değerli mensupları,

Büyük Önder Atatürk’ün öncülüğünde siyasal, toplumsal ve kültürel alanda bir yenilenme, kalkınma, modernleşme ve aydınlanma hareketinin başlangıcı olan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanının 93’üncü yıldönümünü büyük gururla kutlamaktayız. Bu bayramı bir kez daha sizlerle birlikte kutlamanın kıvancını ve mutluluğunu yaşıyorum.

Köklü milletimiz Cumhuriyetimizin getirdiği temel değerleri benimsemiş, evrensel insan haklarına saygı ve demokratikleşme sürecinde çıtayı hep daha yükseğe koymak suretiyle çağdaşlaşma yürüyüşünü sürdürmüş ve Cumhuriyetimizi her geçen yıl daha da olgunlaştırmıştır.

15 Temmuz’da yaşadığımız darbe girişimi sırasında ve sonrasında milletimizin devletine, seçilmiş hükümetine ve demokrasisine sahip çıkması dünyada benzeri az görülür bir kahramanlık örneğidir. Türk milleti, çağdaş dünyanın bir parçası olan ve evrensel değerlerin hâkim olduğu bir ülkede yaşama kararlılığını tartışmasız şekilde bir kez daha teyit etmiş ve bu idealinin karşısındaki zorluklara ve girişimlere karşı da, Çanakkale Savaşları ve Kurtuluş Savaşı dönemindeki kararlılıkla mücadele edeceğini tüm dünyaya göstermiştir.

Birleşik Krallık’taki toplumumuzun değerli mensuplarının çok kültürlü İngiliz toplumuna siyasi, ekonomik ve kültürel alanda her geçen sene daha fazla katkıda bulunduklarını görmekten mutluluk ve gurur duyuyorum. Dünya’da, Avrupa’da ve Birleşik Krallık’ta baş döndürücü süratte değişimlerin yaşandığı bir dönemdeyiz. Bu dönemde, toplumumuzun kendi içindeki dayanışmayı güçlendirmesi, değişen koşullara uyum sağlaması, diğer toplumlara kendini daha iyi anlatması ve en önemlisi kendisiyle ve çevresiyle barışık bir şekilde yaşaması, Cumhuriyetimizin evrensel değerlerini çocuklarımıza ve gençlerimize aktarmamıza bağlıdır.

Bu vesileyle Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını, vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi hepimizin adına minnet ve saygıyla anıyorum. Birleşik Krallık’taki vatandaşlarımızın ve soydaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını kutluyor, saygılarımı, sevgilerimi ve en iyi dileklerimi sunuyorum.”

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.