Aşure binlerce canı Cemevinde bir araya getirdi

dsc_0705

Londra’da yaşayan Aleviler, Aşure gününü ihya etmek için İngiltere Cemevinde bir araya geldi.

Kerbela katliamının 1336 yıl dönümü İngiltere Cemevi ve Kültür Merkezinde düzenlenen Aşure günüyle anıldı. İngiltere’de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve derneklerin bir araya gelerek hazırladığı 19 kazanlık Aşure çorbası geçtiğimiz Pazar günü yaklaşık 8 bin kişiye ikram edildi.

Aşure gününe İngiliz siyasetçilerin yanı sıra Türkiye’den gelen Cumhuriyet Halk Partisi Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl ve bazı siyasi isimler de katıldı.

Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil, “Hiç bir ayrım yapmadan tüm canlarımızı buraya davet ettik. Aleviler aşure paylaşımında insanların rengine, ırkına, cinsiyetine, diline, yaşına, zengin ya da fakirliğine bakmaksızın herkesle paylaşılır. Dargın, küskün, olduğunuz insanla bile aşurenin paylaşılması zorunludur. Aşure, Alevilerin Dergah geleneğini yansıtan bir yiyecektir. Dergah’ta her insan bilgisi, becerisi, gücü kadar üretir fakat ihtiyacı kadar tüketir. Aşurenin içindeki malzemelerde aşureye rengi ve tadı kadar katkı sunar ve ortaya ortak bir renk ve tat çıkar.” dedi.

İngiltere Alevi Kültür Merkezi Başkanı Tugay Hurman ise “İki yıldır köy ve yöre derneklerimizle beraber geçiriyoruz Aşure gününü. 28 Eylül’de Masum-u Pak’lar orucu ile başladığımız Muharrem Orucumuzda her akşam bir köy veya yöre derneğimiz lokmasını verdi. Muhabbet ortamlarımız oldu, dedelerimiz buradaydı, hem Kerbela olayını anlattılar hem tarihte yaşanan sıkıntıları anlattılar. Bugün ise Aşure Günümüz; bütün köy ve yöre derneklerinin ortak olduğu, harmanlandığı gün. Herkesin Aşure çorbası için bir tahılını aldığı özel bir gün.” şeklinde konuştu.

dsc_0702

dsc_0701

dsc_0703

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.