Tözün İsa’nın Avrupa’da Aleviler kitabı tanıtıldı

 

dsc_2503

İngiltere’de, Türkiye üzerine çalışmalarıyla dünya çapında ün salan ve geçtiğimiz yıl Kasım ayında üzücü bir şekilde aramızdan ayrılan Dr. Tözün İsa’nın uzun zamandır beklenen Avrupa’da Aleviler adlı kitabının tanıtımı yapıldı.

İngilizcesi “Alevis in Europe: Voices of Migration, Culture and Identity” olan kitabın tanıtımı yoğun bir katılım ile 11 Ekim Salı akşamı Metropoliten Üniversitesinde gerçekleşti.

Dr. İsa tarafından hazırlanıp dört akademisyen tarafından farklı bölümleri yazılan kitap, Alevilerin Türkiye coğrafyasından çıkıp Avrupa’da kültür ve kimliklerinin sürdürülebilmesi için verdikleri mücadeleyi anlatırken, bu alanda yazılmış ilk geniş İngilizce araştırması olarak da özgün bir eser olma niteliği taşıyor. Dr. İsa’nın da uzun yıllar akademisyenlik yaptığı Londra Metropoliten Üniversitesi’nde gerçekleşen kitap tanıtımı, İsa’nın ailesi, arkadaşları, iş arkadaşları ve Londra Türk, Kürt ve Kıbrıslı toplumlardan birçok katılımcıyı ağırladı. Açılış konuşmasını yapan üniversitesi rektörü Prof. John Raftery, konuşmasına “Ben de bir mülteciyim” diyerek ailesinin İrlanda’dan İngiltere’ye göç sürecini irdeleyen bir konuşma yaptı. “Türkiye’deki toplumların tarihine ve kimliklerine yabancı olsam da, sizlerle bu bağlamda bir bağlantı kurabildiğimi bilmenizi istiyorum. Londra Metropoliten Üniversitesi’nin rektörü de bir mültecidir.” deyip, kitaba araştırmalarıyla katkıda bulunmuş yazarları kürsüye davet eden Prof. Raftery, katılımcılardan büyük alkış aldı.

Katılımcı yazarlar arasında Filiz Çelik (Kısım 3), Hüseyin Mirza Karagöz (Kısım 4), Burcu Şentürk Gökpek (Kısım 5) ve açılış yazısını yazan Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil salonda kitaba ve merhum Tözün İsa’ya dair konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Kitaba dair daha geniş içerik ve satım alma işlemleri için www.routledge.com/9781472456441 linkini ziyaret edebilirsiniz.

dsc_2528

dsc_2525

dsc_2522

dsc_2515

dsc_2511

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.