Britanya’da Alevi mahkumlar için inanç hizmetleri başlıyor

h1p1

Britanya Adalet Bakanlığı ve Britanya Alevi Federasyonu ortak çalışması ile yapılacak hizmetlerin ilk adımı 4 ekim 2016 Salı günü atıldı.

Britanya cezaevlerinde bulunan tutuklular kendi inançları doğrultusunda hizmet alabilmektedir. Bu nedenle Britanya Alevi Federasyonu’nun bir süre önce Adalet Bakanlığı cezaevleri sorumluları ile başlatmış olduğu görüşmeler sonucunda bu toplantı yapılmıştır.

Britanya Adalet Bakanlığının Londra binasında yapılan toplantıya, Cezaevleri inanç hizmetleri başkanı Michael Kavanagh, bölge sorumlusu İbrahim Mehtar, yöneticisi Michelle Crerar, BAF Başkanı İsrafil Erbil, Britanya Alevi Kadınlar Birliği başkanı Özlem Şahin, BAF başkan yardımcısı Zeynep Demir, Genel sekreteri Savaş Hurman ve Diplomasi sorumlusu Haydar Ulus katıldı.

Aleviler ve Alevi inancı hakkında bilgilerinde verildiği toplantıda önemli kararlar alındı. Tutuklularla ilk buluşma Londra/Pentonville cezaevinde önümüzdeki günlerde yapılacak ve diğer cezaevlerinde bulunan Alevi tutuklular içinde en kısa sürede gerekli çalışmaların başlatılması kararı alındı.

BAF Başkanı Erbil “Bu ülkede eşit haklardan yararlanmak ve Aleviler olarak her alanda kendi kimliğimizle var olmak istiyoruz. Bu nedenle cezaevlerinde bulunan insanlarımızın inanç değerlerinden uzak kalmaması için bu çalışmayı başlattık. Bize yardımcı olan adalet bakanlığı yetkililerine teşekkür ederiz.” diye konuştu.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.