Cumartesi Anneleri için dayanışma çağrısı

1

Cumartesi Anneleri’nin, 27 Mayıs 1995 tarihinde Galatasaray’da başlattığı hakikat ve adalet talebi 24 Eylül’de 600’ncü haftaya ulaşacak. Türkiye’nin en uzun erimli bu eylemin 600’ncü haftasında Londra’da da bir dayanışma gösterisi gerçekleştirilecek.

Cumartesi Anneleri’nin hakikat, adalet ve barış talebini destekleme çağırısını sahiplenen Britanya Demokratik Güçbirliği 24 Eylül Cumartesi günü saat 12.00’de Trafalgar Meydanı’nda 1 saatlik bir dayanışma eylemi düzenliyor. Ortak bir pankart ve sadece gözaltında kaybedilenlerin fotoğraflarının taşınacağa Cumartesi Anneleri ile dayanışma gösterisi ile İngiltere kamuoyunun ve basının dikkati Türkiye’de yaşanan gözaltı kayıplarına çekilecek.

2

DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Konu hakkında yazılı bir açıklama yapan İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı komisyonu dayanışma çağrısını şu ifadelerle yaptı: “Devletin, gözaltında kaybetme politikasıyla yönetildiği günlerde güvenlik güçlerince gözaltına alındıktan sonra varlığı inkar edilen ve kendilerinden bir daha haber alınamayan insanların aileleri ile onları destekleyen insan hakları savunucuları  27 Mayıs 1995 tarihinde “Kayıplarımızı istiyoruz!” diyerek  barışçıl bir direniş başlattılar. Her cumartesi saat 12.00’de  İstanbul’un en işlek yeri olan Galatasaray’da yüzlerce kaybın fotoğrafını taşıyarak hakikat ve adalet talep eden seslerini yükselttiler. Türkiye’nin en uzun erimli  protestosuna, sivil itaatsizlik eylemine dönüşen cumartesi buluşmaları 24 Eylül 2016 tarihinde 600. haftasına girecek. Cumartesi Anneleri  600 haftadır kayıplarını arıyor, 600 haftadır adalet arıyor, 600 haftadır “Aslında kaybedilmek istenen, insanlığımızdır.” diyerek insanlık onurunu sahipleniyor olacaklar. Dünyanın neresinde olursanız olun sizi  24 Eylül 2016 tarihinde   Galatasaray’la eş zamanlı olarak  insanlık onurunu hedef alan zorla kaybetme suçuna karşı  ses çıkarmaya; Cumartesi Anneleri’nin hakikat, adalet ve barış talebini  desteklemeye çağırıyoruz.”

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin