İngiltere Diyanet Vakfından bayram mesajı

logo

İngiltere’de faaliyet gösteren resmi din işleri kurumu olan İngiltere Diyanet Vakfı, Kurban  Bayramı dolayısı ile bir mesaj yayınladı.

Mesajın öne çıkan kısımları şöyle: “Cenabı Hakka binlerce şükürler olsun ki bir mübarek Kurban  bayramını daha karşılama sevinci içerisindeyiz. Biz Müslümanlar için bu bayramlar, hayatımızdaki önemli zaman dilimleridir. Bayramlarımız her yıl Müslümanlık bilincimizi yenileyen, millet olma irademizi diri tutan; birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızı pekiştiren, rahmet ve bereket dolu çok özel günlerdir. Dinimizde kurban  ve Kurban  Bayramının yüksek dini ve manevi değeri “şeâir” kavramıyla ifade edilmiştir. Şeâir: Müslüman olma ve Müslüman kalma bilincimizi, şuurumuzu diri tutan simgesel ve sembolik değeri yüksek ibadet ve davranış demektir… Kur’an Kerimde “ Her kim Allah’ın simgelerine saygı gösterirse bu, Kalbinin takvasını gösterir” buyurulmuştur… Bayramlar, sevinçleri paylaşma zamanıdır. Bu bayramda da mutluluğumuzu herkesle paylaşmalıyız. Özellikle üzerimizde ödenmez hakları bulunan annelerimizin ve babalarımızın gönüllerini şad etmeliyiz ve onların hayır dualarını almalıyız. Hayatımızdaki bütün acı tatlı anları paylaştığımız eşlerimizi mesrur etmeliyiz. Çocukları sevindirmeliyiz. Varsa gönül kırgınlıkları, küskünlükleri ortadan kaldırmalıyız. Ziyaretleşmeli, Kurban  etlerini dağıtmalı, ikramda bulunmalıyız. Yaşlı ve hastaları unutmamalıyız. Evinde ve yatağında ziyaretçi bekleyen insanlarımızı hatırlamalıyız. Bizimle bayram sevincine katılamayan; hapishane ve hastane köşelerinde, düşkünler yurdunda bulunan vatandaşlarımızı ziyaret edip gönüllerini almalıyız. İnsanlığın ortak barışının korunmasında önemli sorumluluğu olan, ancak yıllardır kendi dinî bayramlarını dahi sevinç ve mutlulukla kutlamaya hasret kalan; gözyaşı, şiddet, savaş, ekonomik sıkıntı ve yoksulluğun gölgesinde bayram yapmaktan kurtulamayan din kardeşlerimizi hatırlamalı ve onlar için dua etmeliyiz… Bu duygu ve düşüncelerle, İngiltere Diyanet Vakfı olarak başta milletimiz olmak üzere, dünyanın dört bir tarafında yaşayan vatandaşlarımızın, soydaşlarımızın ve bütün İslam âleminin Kurban  bayramını tebrik eder, Allah katında Kurban larımızın makbul olmasını diler ve bayramın getirdiği kardeşlik, dayanışma ve kaynaşma ruhu ile tüm dünyanın barış, huzur ve esenlik içinde yaşamasını Cenâb-ı Hak’tan niyaz ederiz.”

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.