TGB, 19 Mayıs yürüyüşünü değerlendirdi

tbg_1LONDRA’DA faaliyet gösteren Türkiye Gençlik Birliği-İngiltere (TGB), 19 Mayıs 2012 tarihinde, İstanbul’da, 200 binden fazla yurttaşın katılımıyla gerçekleşen yürüyüşü değerlendirmek ve deneyimleri paylaşmak amacıyla geçtiğimiz Pazar günü Troyganic Cafe’de bir toplantı düzenledi.

İstanbul’daki yürüyüşten çekilen videonun gösterilmesinin ardından söz alan TGB kurucularından Adnan Türkkan şunları söyledi:

’19 Mayıs eylemi kendiliğinden ya da bir tepkiyle ortaya çıkmış değildir. Bu eylem Türkiye devrim hareketine ve gençlik hareketine altın harflerle yazılan bilinçli, örgütlü, disiplinli bir önderliğin adım adım, aşama aşama planlayarak ortaya koyduğu bir eylemdir. TGB, 2006 yılında kuruldu. Kurulurken tek bir şart koyduk ortaya, o da Atatürk’ün gençliğe Hitabesi’ydi. Bütün gençliği bir çatı altında toplamak, Cumhuriyete, bağımsızlığa ve gençliğe sahip çıkmak gerekir diye düşündük.

Konuşmasında 19 Mayıs yürüyüşüyle ilgili diğer sol gruplara değinen Türkkan sözlerine şöyle devam etti:

‘Emperyalizmin hedefi nedir? Ulusal devleti yıkmak, ulusal orduya diz çöktürmek ve dolayısıyla o hayasız akının karşısında duranları hedef tahtasına koymaktadır. Onun dışında, o hedefe değil de başka tarafa istediğiniz kadar atış yapın kimse sizi ciddiye almaz. Bunun için bizlere düşen bir görev de, o sol çevrelere inanmış, ya da devrimciliğin o çevrelerde olduğunu düşünen arkadaşlarımızı bu yaptığımız 19 Mayıs eylemiyle uyandırmaktır. Şundan kesinlikle eminim, Deniz Gezmiş’in mahkemedeki savunmasını okuyun, 68 eylemlerindeki bildirileri okuyun. Bugün Deniz Gezmiş çıkıp kampüslere gelse, bu gruplar ona faşist diye saldırırlar, dağıttığı bildirileri engellemek isterler.”

Türkkan’ın ardından söz alan İngiltere TGB temsilcisi Musa Ballıkaya da Londra’da yapılan TGB çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Toplantı Emre Eyüboğlu’nun çaldığı gitar eşliğinde söylenen şarkılarla devam etti.

Daha fazla göster

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin