Komkar’dan ‘Yeni Anayasa ve Kürt Sorunun çözümü’ semineri

hak_parKOMKAR’IN düzenlediği “Yeni Anayasa ve Kürt Sorunun Çözümü” konulu seminer geçtiğimiz Pazar günü gerçekleşti.

Hak ve Özgürlükler Partisi (Hak-Par) Genel Başkan Yardımcısı Hasan Dağtekin’in konuşmacı olarak katıldığı seminer, Londra Komkar dernek başkanı Cudi Dabakoğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı.

Giriş konuşmasının ardından söz alan Hak-Par Genel Başkan Yardımcısı Dağtekin şunları söyledi:

‘Kürt halkı dili, kültürü, tarihi ve üzerinde yaşadığı toprakları olmasına rağmen yeryüzünde devleti olmayan ender uluslardan biridir. Çoğunluğu oluşturduğu coğrafyasında kendi kendini yönetme hakkından yoksun olan Kürt halkının dili ve kültürü ağır baskılar altındadır. Kürt dili eğitim alanında, resmi işlemlerde, basın-yayında yasaklandı. Kürtçe’nin özel yaşamda konuşulması bile zaman zaman yasaklanıp cezalandırıldı. Son dönemde atılan adımlar olumlu olmakla birlikte, bu adımlar, yasal düzenlemelerle beslenmedi. Hazırlanacak anayasanın özgürlükçü, sivil, katılımcı, çoğulcu ve demokratik bir Anayasa olması ancak tüm bu sorunlara çözüm bulacak bir içerikte olmasına bağlıdır. Bununla da yetinmemeli bu sorunları çözümsüz bırakan katı merkezci, tekçi yapı demokratik bir tarzda yeniden yapılandırılmalıdır.’

Türkiye’nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununa eşitlik temelinde çözüm bulunması için yeni çağdaş, demokratik ve özgürlükçü bir Anayasanın bu çerçevede hazırlanması gerektiğini ve parti olarak önerilerinin de altını çizen Dağtekin; ‘Öncelikle şunu belirtmeliyim ki; Anayasa yapmak teknik bir iştir ve bu iş uzmanlarınca yapılır. Ama çerçevesi, toplum kesimlerinin tümünün katılımıyla olmalıdır. Bu yüzden yeni bir Anayasa için önerilerimizi yedi başlıkta topladığımız sorunlar için somutlaştırıyoruz. Bunlar: Demokratik ortam, etkin katılım, özgürlükçü bir felsefe, geçmişin hasar tespiti, çoğulcu yapını tanınması, Kürt halkının haklı taleplerinin kabulü, federal yapılanma, vesayetsiz bir düzen, yargı, inanç özgürlüğü ve laiklik, etnik ve dini gruplar, sosyal haklar ve adem-i merkeziyetçi sistemdir’ şeklinde konuştu.

Yeni Anayasa çalışmalarının artık ertelenmemesi gerektiğini vurgulayan Dağtekin; ‘Üst başlıklarıyla verdiğimiz önerilerimizin dikkate alınarak yeni anayasa çalışması hızlandırılmalı ve ivedilikle uygulamaya geçilmelidir’ dedi.

Seminerin ikinci bölümünde ise; izleyicilerin sorularına cevap verildi.

Hak-Par Genel Başkan Yardımcısı Hasan Dağtekin tarafından verilen “Yeni Anayasa ve Kürt Sorunun Çözümü” konulu seminerin ikincisi ise 25 Haziran Pazartesi günü SOAS Londra Üniversitesi’nde yapıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin