‘CHP’yi değil, başındakileri eleştiriyorum’

Londra’da faaliyet gösteren Anadolu Kültür Merkezi’nin düzenlediği ‘Emperyalizmin Türkiye ve Ortadoğu’daki son oyunları’ konulu konferans, Emekli Tuğamiral Türker Ertürk ve Ulusal Kanal Genel Yayın Müdürü Adnan Türkkan’ın katılımıyla geçtiğimiz Pazartesi günü, Abney Hall’de gerçekleşti.

Geniş bir izleyici kitlesinin katıldığı toplantının ilk bölümünde her iki konuşmacı da Ortadoğu’daki son gelişmelerle ilgili fikirlerini aktardılar. Soru-yanıt bölümün yapıldığı ikinci bölümde ise CHP, Anayasa, Suriye ve Kıbrıs konularında canlı tartışmalar yaşandı.

Anayasa ile Suriye arasındaki ilişkiye dair sorulan bir soru üzerine Emekli Tuğamiral Türker Ertürk şunları söyledi: “Niye bu Anayasa görüşmelerinde CHP’yi elde etmeye çalışıyorlar, niye CHP içinde bir operasyon yapıyorlar? Çünkü tek başına AKP bu bölücü Anayasa’yı çıkaramaz. Yapamazlar… Gelelim Anayasa ile Suriye’nin ilgisi nedir sorusuna. Büyük Ortadoğu Projesi’nin realizasyonunda ikinci bir İsrail, bir Kürt devleti yaratmak var. Eğer Suriye’de kaos yaratmazsanız, Suriye’yi mezhepsel, dinsel ve etnik olarak bölemezseniz Kürt oluşumunu sağlayamazsınız. Kürt oluşumunun kuzey parçası nerede?

Türkiye’de. Suriye ile Anayasa’nın, Anayasa ile İran’a müdahalenin, Anayasa ile Suriye’ye müdahalenin, Silivri’de yatanlarla, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne operasyon yapılması arasında ilişki vardır. TSK’ya operasyon yapılmasaydı Türkiye bugün bölünme noktasına gelir miydi? Türkiye bugün Suriye’ye müdahalenin eşiğine gelir miydi? Türk Silahlı Kuvvetleri buna müsade eder miydi? Söyleyecek sözü olmaz mıydı? 2000 yılı öncesinde eğer Endonezya Silahlı Kuvvetleri’ne operasyon yapılmasaydı, itibarı beş paralık edilmeseydi, 2000’de Doğu Timor’u Endonezya’dan ayıracak operasyon gerçekleştirilebilir miydi? Hayır…

CHP konusuna gelince buna ben cevap vereyim. Çünkü ben CHP’liyim. Ben neyi eleştiriyorum? Ben CHP’yi eleştirmiyorum. CHP’nin altı okundan iki oku fazladır diyenleri eleştiriyorum. CHP’nin başına operasyonla gelenleri eleştiriyorum. Binnaz Toprak’ı eleştiriyorum. Bu partide ruh Kuvayi Milliye ruhudur. Anti emperyalist olmaktır. Biz Türkiye olarak ameliyat masasındayız, bize operasyon yapıyorlar. Uyuşturacaklar. Ameliyatı yapan AKP. Muhalefet CHP ise uyandırabilir. Bunu istemiyorlar. Uyandırma diyorlar CHP’ye. Biz CHP’yi eleştirmiyoruz, yöneticilerini eleştiriyoruz. Bakın siz burada benim gözüme bakıyorsunuz. O genel başkan var ya, o bakamıyor.’

Toplantıda konuşan Adnan Türkkan da konu ile ilgili görüşlerinin yanısıra Ulusal Kanal’ın çalışmaları hakkında etaylı bilgiler verdi.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Okumadan geçme

Close
Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin