Londra’da ‘Kırım sürgünü’ sergisi

sergiTürk ressam Filiz Kahraman’ın Kırım sürgününün sonrasını ve yaşanan trajedileri resmettiği resim sergisi Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluştu.

Kahraman, “Sürgünün Yüzleri” isimli sergisiyle ilgili yaptığı açıklamada Kırım sürgününün sonrasını resmetmeden önce yaklaşık bir yıl boyunca araştırma yaptığını ve sürgüne ilişkin birçok hikaye okuduğunu söyledi. Resimleri yaparken zorlandığını ifade eden Kahraman, “Haftalarca bazı resimleri bitiremediğim oldu. Trajediyi kendim yaşamış gibi hissettim” dedi.

AA’dan Aslı Aral’ın haberine göre serginin “fikir babasının”, Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz olduğunu ve Çeviköz sayesinde bu sergiyi yapmaya karar verdiğini belirten Kahraman, Büyükelçinin kendisine verdiği destekten bahsetti.

Kahraman, sergiyle ilgili oldukça olumlu tepkiler aldığını kaydederek, “Bu sergi benim yönümü de çok değiştirdi. Unutulan, üzeri çizilen bir tarihi bir şekilde tekrar ortaya koymaya, hatırlatmaya çalıştık” diye konuştu.

Sergide özellikle sürgünün acılarını yaşayan kadın ve çocuk portreleri dikkati çekerken, Kahraman bu tabloların birçoğunda yaşanan gerçek olaylar ve acılardan esinlendiğini anlattı.

Marmara Üniversitesi mezunu, 31 yaşındaki ressam Filiz Kahraman’ın “Sürgünün Yüzleri” sergisinde, 35 yağlıboya eseri bulunuyor.

Kırım Tatarlarının, Kırım Yarımadasından sürülmesinin 68. yıldönümü dolayısıyla açılan sergi, Ağustos ayına kadar Londra Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nde gezilebilecek. (AA-Aslı Aral)

Daha fazla göster

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.