Day-Mer, yerli ve göçmenleri dayanışmaya çağırdı

 

DSC_9698

Türk-Kürt Toplum Dayanışma Merkezi Day-Mer’de tasarruf ve kesinti politikalarını değerlendirilip, 16 Nisan günü Londra’da gerçekleşecek bütçe kesintisi karşıtı yürüyüşe katılım çağrısı yapıldı.

“Kesintileri ve özelleştirme politikalarina karşı yerli ve göçmen birlikte mücadele edelim” sloganı ile gerçekleşen etkinliğe ilgi yoğun oldu. İngiltere’de 2010 yılından bu yana yürürlüğe giren kesinti ve tasarruf politikaları sonucu sağlık, eğitim ve sosyal konut gibi temel ihtiyaçlar büyük kesintilere uğramış durumda. Day-Mer Başkanı Aslı Gül, The People’s Assembly Organizatörü Steve Sweeney ve Day-Mer Sekreteri Oktay Şahbaz’ın konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte her yıl artarak genişleyen bütçe kesintileri rakamları, etkileri ve bu kesintilere karşı İngiltere’de yaşayan insanların yapması gerekenler anlatıldı.

DSC_9689

2010 yılından bu yana yapılan bütçe kesintileri nedeni ile zenginler %1’lik bir gelir kaybı yaşarken, gelir düzeyi düşük olanların durumu oldukça kaygı verici. 6 yıl içinde yapılan reformlar ile gerinin %15’lik kısmını kaybeden gelir düzeyi düşük insaları sağlık, eğitim, iş ve kamu hizmetlerinde yapılan yeni kesintiler ile daha zor bir dönem bekliyor.

Geçmişten günümüze kadar yapılan bütçe kesintilerini tarihler ve rakamlar ile anlatan Day-Mer Sekreteri Oktay Şahbaz, konut yardımı(housing), eğitim ve sağlık alanlarının bu kesintiler karşısındaki değişimlerinden bahsetti. Etkinliğe The People’s Assembly’yi temsilen katılan Steve Sweeney de konuşamasında yapılan kesintilerin düşük gelirli insanları nasıl etkilediği ve etkileceğini anlatırken, yeni bütçe kesintilerinde özellikle engelli insanlara yapılan sosyal yardımlardan tasarruf yapılacağının ve bunun etkilerinin neler olacağının altını çizdi.

DSC_9694

Londra Toplum Merkezinde 10 Nisan Cumartesi günü gerçekleşen etkinlikte hem bütçe kesintilerinin etkileri konuşuldu, hem de bu kesintilere karşı yapılacak olan büyük katılımlı protestoda Day-Mer’in de yer alacağı duyuruldu. Bütçe kesintilerine karşı bir çok kurum, parti ve kişinin bir araya gelerek kurduğu Halklar Meclisi (The People’s Assembly) Cameron Hükümetinin 2016 yılı bütçesini protesto etmek için 16 Nisan Cumartesi günü yapacağı büyük yürüyüş ile halkın tepkisini sokağa taşıyacak. Gower Caddesinden Trafalgar Meydanına kadar yapılacak olan protesto yürüyüşü saat 13.00’da başlayacak.

HHEJ_04

 

Yaşadığınız bölgeye göre bütçe kesintinizi öğrenin – Tıkla ve Kontrol et

11

 

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin