İngiltere’den alınan diplomalar Türkiye’de geçerli olacak

DrLondra’da aktif faaliyet gösteren sağlık örgütlerinin girişimleri sonucu İngiltere’de uzmanlık eğitimi almış Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı doktor ve diğer sağlık çalışanları, mesleklerini Türkiye’de de koşulsuz olarak icra edebilecek.

İngiltere’de eğitim almış TC vatandaşı doktor ve diğer sağlık görevlilerinin mesleklerini Türkiye’de de koşulsuz olarak yapabilmelerini sağlamak amacıyla Ağustos 2011’de gerekli mercilere başvuruda bulunan örgütler, uzun soluklu çalışmalarının olumlu sonucunu aldı.

ITSEB konuya ilişkin açıklamasında, Türkiye Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan Tıpta Uzmanlık Kurulu’na (TUK) sunulan çalışma dosyasına olumlu bir sonuç çıktığını belirterek şunları söyledi:

‘T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Eğitimi Genel Müdürlüğü Tıpta Uzmanlık Kurulu Sekretaryası Pratisyen Hekim Nergiz Ayberk, ITSEB Başkanı Ali Gül Özbek’i telefonla arayarak İngiltere’de alınan uzmanlık eğitiminin TUK tarafından kabul edildiğini bildirdi. Dr. Ayberk, Birleşik Krallık’ta uzmanlık eğitimini tamamlayan ve General Medical Council (GMC)’de kaydı olan TC vatandaşı hekimlerin artık Türkiye’de bir denklik sınavına gerek kalmadan uzmanlıklarını icra edebilecekleri yönünde karar alındığını ifade etti.’

Sürecin, TC Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz ile yapılan görüşmeler sonrasında, Büyükelçinin dosyayı resmi kanallarla göndermesi ile başladığı belirtilen açıklamada, “Bu hedefe ulaşmak için yaklaşık bir yıldır oldukça yoğun bir çalışma süreci geçirildi. ITSEB yönetim kurulu ve üyeleri olarak bütün bu emeklerin ve ısrarlı takiplerimizin sonucunda mutlu ve sevindirici bir olaya imza atmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Bu konudaki desteklerinden dolayı, Sağlık Bakanımız Prof. Dr. Recep Akdağ`a, Londra Büyükelçimiz Ünal Çeviköz`e, Londra Başkonsolosumuz Ahmet Demirok`a  sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz ve bir sonraki hedeflerimizde de bize destek olacaklarını umut ediyoruz.’

Daha fazla göster

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.