Simon Hughes KKTC’de temaslarda bulundu

huges-0LİBERAL Demokrat Parti Başkan Yardımcısı Simon Hughes Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bir dizi temaslarda bulundu.

KKTC’de, Başbakan İrsen Küçük ile görüşen Hughes, Kıbrıs konusunda, özellikle güven yaratıcı önlemler ve iki toplumun yaşamlarını yan yana yürütebilmesi konusunda fikir alış verişinde bulundu.

Bu konuda İngiltere’ye büyük görevler düştüğünü belirten Başbakan İrsen Küçük, Hughes’u adada görmekten mutluluk duyduğunu, kendisi ile Londra ziyaretinde görüşme fırsatı bulduklarını ve KKTC’ye davet ettiklerini söyledi. İngiltere’nin önemine vurgu yapan Küçük, garantör devlet olarak Kıbrıs anlaşmalarına da imza atan İngiltere’nin Kıbrıs ile ilişkilerinin çok eskiye dayandığını kaydetti. Küçük, İngiltere’de Kıbrıs ile ilgili politikalar oluşturulurken hem kuzeyin, hem de güneyin ziyaret edilmesi ve her iki halkın konumlarının yerinde görülmesinin, olası bir çözüme katkısının büyük olacağını belirtti. Başbakan Küçük, Kıbrıslı Türklerin, “iki bölgelilik, iki kesimlilik ve Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğü” gibi BM kararlarına saygılı olduğuna dikkat çekti.

İngiltere Liberal Demokrat Parti Başkanı Yardımcısı Simon Hughes da konuşmasında, gerçekleştirdiği ziyaretle, İngiltere’deki görüşmede verdiği sözlerden ilkini yerine getirmekten mutluluk duyduğunu belirtti. Beraberindeki heyeti de tanıtan Hughes, adada bulunma nedenlerini anlatırken, Kıbrıs konusunu 40 yılı aşkın bir süredir takip ettiğine işaret ederek, Kıbrıslı olmayan herkes gibi, anlaşma olmamasından dolayı hayal kırıklığı içinde olduğunu söyledi. Hughes, Liberal Demokrat Parti’nin de yer aldığı İngiltere hükümetinin garantör ülke olarak Kıbrıs’a çözüm bulma konusunda daha pro-aktif ve daha faydalı olması gerektiğine inanç belirtti. İngiltere parlamentosunda çatışmaların giderilmesine yönelik çalışmalarda bulunan grup olarak sorunun çözümlenmesine her türlü katkıyı koymaya ve tarafları teşvik etmeye hazır olduklarını söyleyen Hughes, adanın her iki tarafını da dinleyerek bir politika yürütülmesine inanan bir kişi olarak bir süre önce de Rum tarafını ziyaret ettiğini ve görüşmelerde bulunduğunu kaydetti. Simon Hughes, BM girişimlerinin sonuç getirmemesinden dolayı hayal kırıklığı içinde olduğuna işaret ederek, Kıbrıslı Rumların AB Dönem Başkanlığı sonrasında tarafları yeni bir demokratik düzende, eşit statüde bir araya getirecek ve tatmin edecek bir çözüme ulaşmak için tarafların teşvik edilmesi gerektiğini söyledi. Hughes, “Farklı kültürlerle bağlantısı bulunan, Akdeniz’de çok önemli bir konumda bulunan Kıbrıs gibi güzel bir adanın, ileride huzurlu ve müreffeh olması gerekeni yapmaya hazırız. Bunun için burada, New York’ta, Brüksel’de ve Londra’da elimizden geleni yapacağız” dedi. Simon Hughes, İngiltere Parlamentosu’nda, Türk ve Rum sivil toplum örgütlerinin katılımıyla gerçekleştirdikleri toplantıda, liderler arasında gerçekleştirilecek geleneksel müzakere yerine, olası bir çözümün getirilerinden birebir faydalanacak sivil toplumun da dahil olacağı yeni bir sürecin daha faydalı olabileceği yönünde bir görüş ortaya çıktığını söyledi.

Simon Hughes KKTC ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile de görüşme gerçekleştirdi.

Daha fazla göster

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin