Özün sesi ‘renkler dilimiz’ sergisinde

fulya3Ruhani yaşamın ve hayal kurmanın önemine yoğunlaşan, üniversal sevgi ve dinler sentezi temalı ‘renkler dilimiz’ karma sergisi, merkez Londra’daki Framers Galeri’de 14-19 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Doğunun içe bakış felsefesine vurgu yapan D’orient resim sergisinde, enerji merkezleri, sufizm teması, melekler, ve daha birçok ruhani temalı çalışmalar yer aldı.

FIRÇA SEVMEYEN RESSAM

Sergiye Türkiye’den katılan Ressam Ayşe Kazancıgil Döler, fırça kullanmayı sevmediğini, resimlerinde ağırlıklı olarak siyah fotoblok üzerine jel kalemle fırça kullanmadan çalıştığını aktardı. Sufi figürünü içeren resmin favori çalışması olduğunu aktaran Döler, bunda sabrı resmettiğini, ‘bu da geçer ya hu’ mesajıyla aktarıyor. 10 yıl öncesine kadar tıp doktoru olarak görev yapan ressam, kansere yakalanmasının ardından kendisini ruhani konulara ve resme adadı. Kanseri yendi ve resimlerinde birlik ve  humanizm konusunu sıkça işliyor.

Yurtdışında ilk sergisini Londra’da açan Döler, 2006 yılında yaptığı Hindistan gezisinin renkler figürler ve felsefe bakımından sanat çalışmalarını etkilediğini, Türkiye’nin gri ve kahverengi ülkesi olması nedeniyle, orada görsel anlamda farklı bir tecrübe yaşadığını belirtti.

ÖZÜN SESİ

Sergiye 27 çalışmasıyla katılan ressam Fulya Simavi ise, ‘özün sesini’ bu sergide işlediğini, kalbinden gelenleri aktardığını belirtti.

Tuvale çizmeye başladıktan sonra ortaya çıkanların kendisini de şaşırttığını söyleyen Simavi,’Lady in red’ isimli resimde, ilk başladığında bir eli  gökyüzünde, diğeri toprağa bakan bir kadın resmi planlamadığını, ama farkettiğinde müthiş bir çoşku yaşadığını söyledi.

YAGMUR RESMİ TAMAMLADI

Resimlerinde sevgi, huzur, birlik, mutluluk ve barış duygularına odaklanan Simavi, en son yaptığı eserlerden olan ‘Tears of light’ çalışmasını bitti dediği anda, dışarıda yağmurun sesini duyarak, tuvali yağmurun altına tutup, resmin son halini almasını izledi.

Renkler dilimiz’de Bursa’dan Canan Temizelli’de resimleri ile yer aldı.

Foto: Fulya Simavi solda, Ayşe Kazancıgil Döler ile.

 

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin