ÇAP’tan Atatürk’ü Anma Töreni ve Konferansı

 

Dr Haldun Solmaztürk
Dr Haldun Solmaztürk

Çanakkale Anma Platformu  (ÇAP) 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ve Atatürk Haftası çerçevesinde 13 Kasım Cuma akşamı bir anma töreni ve konferansı düzenleyecek. Açılış konuşmasını Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç’in yapacağı bildirilen anma töreni sonrasında Dr Haldun Solmaztürk “Bir Milletin Yeniden Doğuşu: Rumeli’den Çanakkale’ye, Çanakkale’den Çankaya’ya” başlıklı bir konferans verecek.

ATATÜRK’Ü ANLATACAK

ÇAP üyeleri ebediyete intikalinin 77. yılında Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anmak amacıyla bir anma töreni ve konferans düzenlemeye hazırlanıyor. Anma töreninin ardından gerçekleşecek olan konferansta Dr Haldun Solmaztürk Rumeli’de doğan Mustafa Kemal’in Çanakkale Savaşları’nda Anafartalar Kahramanı Yarbay Mustafa Kemal’e, sonrasında zaferin getirdiği özgüven ve güçle Milli Mücadele Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya nasıl dönüştüğünü, tümüyle işgal altındaki çökmüş bir imparatorluktan Çankaya’da bir Türk devleti kurulmasına nasıl önderlik ettiğini, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olarak askeri zaferden sonra giriştiği ‘çağdaşlaşma’ savaşını ve Atatürk’ün milli ve bağımsız temellere dayanan aydınlanma ve demokratikleşme projesini anlatacak ve ülkemizin bugünkü siyasi kültür mücadelesine ışık tutacak değerlendirmelerde bulunacak.

Tuğgeneral Dr Haldun Solmaztürk halen 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü (Ankara) kıdemli üyesi, Chatham House (Londra) üyesi, Türkiye Gelibolu Derneği Dışilişkiler Danışmanı ve 100. Yıl Koordinatörü, İngiltere Gallipoli & Dardanelles International Yönetim Kurulu üyesi.

Halka açık olarak düzenlenecek olan konferansa katılım ücretsizdir ancak önceden kayıt yaptırmak gerekiyor. 13 Kasım, Cuma akşamı, saat 18.30’da De Vere West One, Portland Place’de gerçekleşecek olan Atatürk’ü Anma Töreni ve Konferansı’na katılmak isteyenler CanakkalePlatformu@yahoo.co.uk email adresine yazabilir veya 07788908803’e mesaj atarak / arayarak kayıt yaptırabilirler.

ATATURK

DR HALDUN SOLMAZTÜRK KİMDİR?

1975 yılında Kara Harp Okulundan piyade subayı olarak mezun oldu.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin çeşitli birlik ve karargahlarında, Kıbrıs’ta, Somali’de, Balkanlardaki operasyonlarda, Amerika Birleşik Devletlerinde ve Belçika’da (NATO Avrupa Komutanlığında) görev yaptı. Şehirde ve kırsalda uzun yıllar terörle mücadelede bulundu.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın silahsızlanma, silahların kontrolu, güven artırıcı önlemler çalışmalarında ve kitle imha silahlarının yayılmasıyla ilgili diğer uluslararası çalışmalarda görev aldı. 2005 yılında tuğgeneral rütbesinde ‘kadrosuzluktan’ emekli edildi.

Kara Harp Akademisinde ‘kurmay’ eğitimi aldı. Boston Üniversitesinden uluslararası ilişkiler master derecesi, İstanbul Bilgi Universitesinden siyaset bilimi doktora derecesi vardır.

Strateji, jeopolitik, uluslararası ilişkiler, Türk iç ve dış siyaseti, ABD global siyaseti, siyasi liderlik, demokratikleşme ve askeri tarih konularında dersler, konferanslar vermekte, medyada görünmekte ve yazılar yazmaktadır.

Halen 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü (Ankara) kıdemli üyesi, Chatham House (Londra) üyesi, Türkiye Gelibolu Derneği Dışilişkiler Danışmanı ve 100. Yıl Koordinatörü, İngiltere Gallipoli & Dardanelles International Yönetim Kurulu üyesidir.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin