LTMK unutulmaz bir konser verdi

Bu sene 10. kuruluş yıldönümünü kutlayan Londra Türk Müziği Korosu (LTMK) Bromley’de müzik severlere “unutulmayan şarkılar” adı altında unutulmaz bir gece yaşattı.

DSC_0040

Londra’nın tanımış keman üstadı Ercüment İbrahim yönetiminde sahne alan LTMK, geçtiğimiz Pazar günü Bromley Civic Centre’da Türk Sanat Müziği hayranlarına yıllardan beri dilden dile dolaşan eserleri seslendirdiler.

Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği Müşaviri Orçun Başaran ve eşi Nazmiye Başaran, KKTCE Eğitim Müşaviri Hasan Kortay, Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi Başkanı Çetin Ramadan, sivil toplum örgütleri, Türk okulları yöneticileri ve çok sayıda müzikseverin katıldığı konserde Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. Yıldönümü de anıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla açılışı yapılan konserde Koroya başkanlık eden İnci Güryel yaptığı konuşmada, Türk kültürüne sahip çıkmanın önemine vurgu yaptı. Güryel “Türk Sanat Müziğimizi Londra’daki Türk toplumuna kültürümüzün tanıtımı ve ülkelerinden uzakta bu kültürün yaşatılıp genç kuşaklara sevdirilmesi adına bugüne dek büyük emekler vererek başarılı bir şekilde çalışmalarına devam etmektedir” diye konuştu.

İnci Güryel, koronun 10 yıllık geçmişi içerisinde gerçekleştirdiği etkinliklerden elde ettiği gelirin bir kısmını Kıbrıs, Türkiye ve Londra’daki kuruluş ve bağışlarda bulunduğunu ve bu bağışlara hala devam ettiğini sözlerine ekledi.

Hicaz, Rast ve Uşşak makamlarından oluşan iki saatlik konser repertuvarında solo olarak sahne alan Seher Sunan, Aygül Yeşiladalı, Neriman Bekel ve İnci Güryel seyircilerden büyük beğeni topladı.

Konserin sunuculuğunu üstlenen opera sanatçısı tenor Burak Gülşen, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. Yıldönümü münasebetiyle yine opera formatında seslendirdiği Çanakkale Türküsü ayakta alkışlandı.

Geceye katkıda bulunan kişi ve kuruluşlara teşekkür belgesi sunulduktan sonra konser sona erdi.DSC_0116 DSC_0128 DSC_0100 DSC_0169 DSC_0157DSC_0083

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin