Ankara Anlaşması’nda mülakat dönemi başlıyor

31-ara-ahmet-demirok (2)INGILTERE’DE yaşayan Türkçe konuşan toplumun büyük bir yüzdesini yakından ilgilendiren Ankara Anlaşması’nda mülakat metoduna geçileceği duyuruldu.

TC Londra Başkonsolosluğu tarafından duyurulan gelişmeye göre, İngiltere İçişleri bakanlığı, Ankara Anlaşması başvurularındaki sahteciliğe karşı önlem almak amacıyla, dosya üzerinden karar vermekte zorlandığı ya da sunulan belgelerden tatmin olmadığı durumlarda başvuru sahibiyle ve varsa temsilcisi ile yüzyüze görüşme talebinde bulunacak. Bu şekilde gerçekleştirilecek ilk görüşme ise 29 Mart 2012 tarihinde gercekleştirilecek.

Ankara Anlaşması’nın uygulanmasında karşılaşılan problemler ile ilgili olarak İngiltere İçişleri Bakanlığı yetkilileri ile düzenli olarak temaslarda bulunan TC Londra Başkonsolosluğu yetkilileri, son olarak 27 Ocak 2012 tarihinde ECAA ekibiyle biraraya gelerek Avrupa Topluluğu Ortaklık Anlaşması’nın uygulanmasında karşılaşılan aksaklıklar ve çözüm önerilerini paylaştılar.

ECAA ekibine, benzer niteliklere sahip başvuruların ve benzer şartları taşıyan başvuru sahiplerinin farklı memurlar tarafından farklı biçimde değerlendirildiklerine ilişkin şikâyetler olduğunu aktaran Başkonsolosluk yetkilileri, başvurularla ilgili değerlendirme ve karar verme sürecine belirli standart ve kriterlerin getirilmesinin yanısıra vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için eksik bilgi ve belge ile başvuru durumunda temsilcinin yanı sıra başvuru sahibine de bilgi verilmesinin mümkün olup olmadığını sordular.

Her iki noktayı da değerlendireceklerini belirten bakanlık yetkilileri ise anlaşmayı suistimal eden ve farklı kişiler için aynı içeriğe sahip başvuruların sayısındaki artışa dikkat çekerken, bu artışın temel sebebinin yetkisiz firma ve kişilerce başvuru sahipleri adına yapılan başvurular olduğunu, ayrıca Türkiye’den yapılan başvurularda sunulan belgelerin önemli bir kısmının sahte olduğunun tespit edildiğini ifade ettiler.

AVUKATLIK VE DANIŞMANLIK BÜROLARIYLA TOPLANTI

13 Mart 2012 tarihinde Londra’da Ankara Anlaşması alanında faaliyet gösteren avukatlık ve danışmanlık bürolarının temsilcileriyle biraraya gelen TC Londra Başkonsolosu Ahmet Demirok ve diğer konsolosluk yetkilileri, İçişleri Bakanlığı ile yaptıkları görüşmelerin tüm detaylarını büro yetkililerine aktardılar. Toplantıda ayrıca Ankara Anlaşması’nın uygulamasında karşılaşılan sorunlar ile çözüm önerilerini de tartışan yetkililer, bu çerçevede vatandaşların mağdur olmalarına yol açan yetkisiz ve ehliyetsiz büro ve kişilere karşı ortak bir çaba gösterilmesi gerektiği, vatandaşlarımızın mümkün olan her platformda doğru bilgilendirilmelerinin önemini vurguladılar.

VATANDAŞLAR DİKKATLİ OLMALI

Söz konusu gelişmeler doğrultusunda, vatandaşlarımızın hazırlıklı ve özenli bir şekilde başvurularını yapmaları, başvurularında sahte evrak kullanmaktan kesinlikle kaçınmaları ve başvurularını avukatlık veya yetki sahibi danışmanlık büroları aracılığıyla yapmalarının büyük önem taşıdığını belirten Başkonsolosluk yetkilileri, bu hususlara dikkat edilmemesi, Ankara Anlaşması’nın sadece bir vize imkânı olarak kullanılması, kendi işini yapmak üzere vize alanların daha sonra bir işveren yanında yasadışı olarak çalışmaya devam etmesi, Ankara Anlaşması vizesi hakkında olumsuz bir kanaat oluşmasına, İngiltere makamlarının da uygulamaları giderek daraltmalarına ve gerçekten iş kurmak isteyen vatandaşların da mağdur olmasına yol açacağının altını çizdiler.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Vatandaşların başvurularının Bakanlığa ulaşıp ulaşmadığını 0870 606 7766 numaralı telefonu arayarak öğrenebilecekleri, başvurularının hangi aşamada olduğunu öğrenmek için ise

ECAA@UKBA.gsi.gov.uk e-maille ulaşabilecekleri kaydedildi.

Daha fazla göster

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.