Türkçe GCSE ve A Level kararına siyasiler tepkili

Britanya’nın üç büyük partisine mensup siyasiler, GCSE ve A Level konularının arasından Türkçe’nin kaldırılacağı haberine tepkili.
[otw_shortcode_info_box background_color_class=”otw-silver” icon_type=”social foundicon-chat”]conservative logoNick de Bois thumb

Nick de Bois

Muhafazakâr Parti, Enfield North

“GCSE ve A Level’ı iptal etme kararı, kaldırılmayan İspanyolca ve Almanca derslerinden daha fazla öğrencisi olduğu bilgisi ışığında oldukça şaşırtıcı.

“Bu son derece basiretsiz karar yalnızca Türkiye kökenli toplum için değil, önemli bir dil öğrenmek isteyen tüm Britanyalılar için kısıtlayıcıdır. Sınav hazırlama kurumunun Türkçeyi sürdürülebilir bir düzeye getirmesi ve yabancı dil olarak aktifçe tanıtması gerekirdi.

“Türkçe öğrenmenin nedenleri aslında çok basit: Türkiye dünyanın büyüyen ekonomileri arasında gösteriliyor ve Türkiye’yle ilişkilerimizi geliştirmek için gelecekte akıcı dil konuşan, eğitimli insanlara ihtiyacımız olacak. Sınav hazırlama kurumlarımızın bunu anlayıp geleceğimize yatırımda bulunmaları gerekiyor.

“Bugün (Salı) konuyla en kısa zamanda ilgilenmeleri istemiyle ilgili bakanlıklara soru önergeleri sundum.”[/otw_shortcode_info_box][otw_shortcode_info_box background_color_class=”otw-silver” icon_type=”social foundicon-chat”]Lynne Featherstone thumblib dem logo

Lynne Featherstone

Liberal Demokrat, Hornsey and Wood Green
“Türkçe A Level ve GCSEleri kurtarma kampanyasına tam destek veriyorum. Türkçe dil becerilerini geliştirmek isteyen tüm öğrencilere bu seçeneklerin açık kalması son derece önemli.
“Toplumun GCSE ve A Level derslerini kaybetmemesine yardım olmak için OCR’ile bağlantıya geçeceğim. Konuyu ayrıca Eğitim Bakanlığı’ndaki bakanlarla da danışacağım.”[/otw_shortcode_info_box][otw_shortcode_info_box background_color_class=”otw-silver” icon_type=”social foundicon-chat”]labour logoAndy Love thumb

Andy Love

İşçi Partisi, Edmonton

“OCR’ın Türkçe A Level’ı iptal etmesi, hele iptal edilmeyecek olan İspanyolca ve Almanca’dan daha fazla öğrencisi olmasına rağmen iptal etmesi, oldukça garip bir adım olarak görünüyor.

“Edmonton ve Londra çapındaki ikinci nesil Türkçe konuşanların sayılarını göz önünde bulundurarak ben bu derecenin popülaritesinin daha da büyüyeceğini düşünürdüm. Kararını iptal etmesi için OCR’a mektup yazacağım.”

[/otw_shortcode_info_box]
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin