Festival bürokratik engellere rağmen büyüyor

Pazar günü sona eren Anadolu Kültür Festivali’ne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Süleymaniye Kültür Merkezi Koordinatörü Dr Hakan Yıldırım, Hackney Belediyesi’ne uyarılarda bulundu. Bu yıl 7.sini düzenledikleri festivalin, yağışlı havaya rağmen gördüğü ilginin memnuniyet verici olduğunu belirten Dr Yıldırım, Anadolu Kültür Festivali’nin hazırlıkları sırasında karşılaştıkları bürokratik zorlukların üzücü olduğunu ifade etti. Festivalin yapıldığı Clissold Park’ın kullanım izni için başvuruda bulundukları Hackney Belediyesi’nin de izin sürecini her geçen yıl daha da zorlaştırdığını belirten festival koordinatörü yaşadıkları sıkıntıyı şu sözlerle ifade etti: “Hackney Belediyesi bu yıla kadar 6 kez düzenlediğimiz ve hiç bir problemle karşılaşmadığımız festival için bürokratik işlemleri ağırlaştırıyor. Festivalin belediyenin Learning Trust, konut ve ticari standartlar gibi birimlerinin toplumu bilgilendirmesi ve halkla ilişki kurmaları açısından da fayda sağlayacağına inanıyoruz. Ancak henüz etkinliğe katılımlarını sağlayamadık. Bu bir tarafa bürokratik süreç her geçen yıl zorlaştırılıyor.Son ana kadar belediyenin istediği düzenlemeleri yerine getirmeye çalışmakla uğraşmak, festival organizasyonunun hazırlıklarını da olumsuz etkiliyor. Festivalimiz sadece bölgesinde değil bütün ülkede en geniş kapsamlı etkinlikler arasında bulunuyor. Güvenlikten temizliğe kadar bütün detaylarla yakından ilgileniyoruz. Açılışımızda konuşan Hackney Belediye Sözcüsünden milletvekillerine kadar herkes festivalin sosyal kaynaşmaya sağladığı önemi dile getirdiler. Açılışta hazır bulunan veya ziyaret eden diğer yerel yöneticilerden festivali onların sınırlarında düzenleme önerileri alıyoruz. Bütün bunlara rağmen Hackney Belediyesi’nin tutumunu üzücü bulduğumuzu belirtmek isterim”

Dr Hakan Yıldırım, festivalle özdeşleşen yağlı güreş müsabakalarının da, vize başvurularındaki sıkıntıların aşılamaması yüzünden yapılamadığını vurgularken Dr Yıldırım, benzer bir durumun tiyatro grupları için de yaşandığını kaydederek, İngiltere vizesi uygulamalarının, bu denli ilgi gören kültürel bir etkinliğin düzenlenmesi için kolaylaştırılması gerektiğine inandığını ifade etti.

Woolich saldırısı ve Müslümanlara yönelik saldırıların gündemde olduğu bir dönemde gerçekleştirdikleri festivalin, başta İngilizler olmak üzere diğer etnik toplumlar ve Müslüman olmayan kesimler tarafından da yoğun ilgi gördüğüne dikkat çeken Yıldırım, dokuz gün boyunca hiçbir olumsuz tepki ile karşılaşmadıklarını vurguladı. Öte yandan Türkiye’de yaşanan gelişmelerin de toplumumuzun festivale olan ilgisini engellemediğini kaydeden Yıldırım, “Festivalimizin temel amacı olan Anadolu kültürünün tanıtılması ve toplumlar arası ilişkilerin geliştirilmesine, bir kez daha başarılı bir organizasyonla katkıda bulunmuş oluyoruz” dedi.

RAKAMLARLA ANADOLU KÜLTÜR FESTİVALİ

– İlk kez 2007 yılında yapılan festivalin bu yıl 7.si gerçekleştirildi.

– Festival için yaklaşık 15 dönüm alana 40 çadır kuruldu.

– Festival için yaklaşık 300 gönüllü çalıştı.

– Türkiye’den mehter takımı, sema ekibi üyeleri gibi olmak üzere 70 dolayında misafir ağırlandı.

– 9 gün süren festivali 60 bini aşkın kişi ziyaret etti.

– Festival boyunca 12 dernek ve kuruluş kendilerine tahsis edilen tanıtım standlarında yer aldılar.

– 6 ayrı belediyeden gelen okullardan 2 bini aşkın öğrenci festivali ziyaret etti.

– Festival’de yer alan TRT Çocuk, THY ve KKTC Londra Turizm Ofisi gibi kurum ve kuruluşlar 20 palet dolayında promosyon eşyası ve broşür dağıttılar.

Daha fazla göster

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin