Haringey’de geri dönüşüm kutuları büyüyor

Haringey Belediyesi yaptığı çevre anketinde ortaya çıkan talep üzerine geri dönüşüm servisini genişletiyor. Belediye Mart ayında evlere dağıtacağı 240 litrelik büyük yeni kutularla, yılda 900 bin sterlin çöp toplama servislerinden tasarruf yapmayı planlarken, 2015 yılına kadar da bölge genelinde geri dönüşümü halihazırdaki yüzde 28 seviyesinden yüzde 40'a yükseltmeyi hedefliyor.

 Apartman dairelerinde yer sorunu olması nedeniyle sadece müstakil konutlara (residential property) verilecek olan büyük atık bidonları, şimdiye kadar kullanılan 55 litrelik yemek atıkları kutularının yerini alacak. Belediyenin Çevreden Sorumlu Kabine Üyesi Nilgün Canver, en yeşil belediye stratejileri kapsamında, yeni uygulamayı belediyenin batı semtlerinde Muswell Hill, Fortis Green, Highgate, Alexandra, ve Bounds Green ile Crouch End'in bazı bölümlerinde Mart ayının ilk günlerinde başlatacaklarını duyurdu.  Ocak ayı sonu itibariyle semt sakinlerine mektuplar yollayarak, yeni kutular hakkında bilgilendireceklerini aktaran Canver, yılın sonuna doğru uygulamanın belediyenin doğu tarafındaki semtlerine de yayılacağını belirtti.

 Haringey Belediyesi çöp toplama servislerini yürüten Veolia şirketi, bölge halkının talebi üzerine artık yatak süngeri gibi büyük istenmeyen ev malzemelerini de ücretsiz olarak toplayacak.

 Haringey'de çöp toplama günleri değişmeyecek. Belediye yetkilileri 2002 yılında ilk geri dönüşüm kutuları dağıtıldığında atıkların doğaya kazanım oranının yüzde 2'lerde olduğunu, bugün ise belediyenin doğu kısmında yüzde 15, batı mahallerinde ise yüzde 30-35 olduğunu, belediye genel ortalamasının yüzde 28 civarında olduğunu ifade ettiler.

Daha fazla göster

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin