Toplu taşımaya Londra’da yüksek zam

Dünyanın en pahalı toplu taşıma sistemlerinden birisine sahip Londra'da, Olimpiyatlara hazırlık kapsamında, otobüs, metro, tren ücretleri yaklaşık olarak yüzde 6 zamlandı.  2 Ocak itibariyle yürürlüğe giren yüksek tarife, başta öğrenciler olmak üzere her kesimi etkiliyor.

 Yeraltından hizmet veren Londra metrosunda, birinci bölgeden ikinci bölgeye tek yönlü yolculuğun bedeli 2.50'den 2.70'e yükseldi. Tek kullanımlık otobüs bileti 1.30'dan 1.35'e yükselirken, günlük otobüs kartı da 4.20 olarak belirlendi. Bir haftalık otobüs kartının yeni bedeli 17.80'den 18.80 sterline çıktı.

Otobüs için nakit ödeme yapan vatandaşlar, 2.30'luk yeni ücretle, her dönem olduğu gibi oyster kart kullanıcılarından daha fazla ödeyecek.

Türkçe konuşan toplumun yoğunluklu yaşadığı üçüncü bölge kapsamında kalan mahallelerden, merkez Londraya yolculuğun aylık bedeli 1-3 bölgesinde 123 sterlinden 131'e yükseldi.   

Bunun yanısıra indirim sunan New Deal kartları, Jobcentre Plus Travel İndirim Kartı ile değiştirildi. Yolculuğa başlamadan önce oyster kartını okuyucuya dokundurmayan kullanıcılar, 7.80 sterlinlik yüksek ücrete tabii tutulacak.

 OLİMPİYATLARA HAZIRLIK

Londra Ulaşım Kurumu (TfL), 2012 Olimpiyatları öncesinde, servisleri yenilemek ve araçlara bakım yapmak amacıyla zammın gerekliliğini savundu. TFL şehrin, doğusu ile batısı arasındaki yeni tren hattı ve planlanmış öteki düzenlemeler için ekstra bütçeye ihtiyaç duyduklarını aktardı.

Londra Büyükşehir Belediye Başkanı Boris Johnson, merkezi hükümetin 136 milyonluk ulaşım fonunu aktarmaması halinde, vatandaşa yansıyacak fiyat artışının daha yüksek olabileceğini belirtti.

TRENE DE YÜKSEK ZAM

İngiltere genelinde tren kullanıcıları Noel tatilinin ardından, yüzde 11'e varan oranda artan yeni tarifeler ile karşı karşıya kaldı.

 

Şehirlerarası tren yolculuğunda ortalama zam %5.9 olurken, Northampton-Londra arası yıllık yolcu kartı bunun üstünde artış gösterenlerden olup 4.756'ya çıktı.

Merkezi hükümet bütçe açığı dolayısıyla, ulaşım sektöründe müşterilerin masrafları ödemesi gerektiğinı önererek, fiyat artışı önermişti. Halihazırda yolcular  demiryollarına 6.5 milyar sterlin katkıda bulunurken, devlet 4 milyar hibe ediyor.

BBC Muhabiri Graham Satchell, neden İngiltere'de diğer Avrupa ülkelerine kıyasla demiryollarının yüzde 30 daha fazla masrafla işlediğinin yetkililer tarafından açıklanması gerektiğine dikkat çekti.

Daha fazla göster

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin