Londra’da ‘Lurucina’ya Kapı’ eylemi gerçekleşti

Kıbrıs’ta Akıncılar’dan (Lurucina), 500 metre uzaklıktaki komşu Rum köyü Limbya’ya geçiş kapısı açılması istemi ile 26 Temmuz Pazar günü yapılan yürüyüş esnasında, Londra’daki Lurucinalılar da destek eylemi yaptı.

Oldukça kalabalık bir kitlenin katılımı ile gerçekleşen Lurucina’daki yürüyüşe, Londra Palmers Green’de kurdukları sembolik kafesle destek veren Lurucinalılar, köylerinin yeniden hayat bulması için Rum tarafına geçiş kapısının bir an önce açılmasını istediler.

Akıncılar Belediye Başkanı Hasan Barbaros, Lurucina’da gerçekleşen eylemde yaptığı konuşmada, iki toplum yetkilileri, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler’i soruna çare üretmeye davet ederken, Londra’daki Lurucinalılar da başlattıkları bir imza kampanyası ve çeşitli etkinliklerle konuyu gerek İngiliz, gerekse Avrupa Birliği yetkililerinin dikkatine getirme çalışmaları yaptıklarını belirttiler.

İngiltere’de yaşayan Lurucinalıları bu kampanyaya destek vermeye çağıran Londra’daki Lurucinalılar, daha fazla bilgi için Facebook’ta oluşturulan “Lurucina’ya Özgürlük – Kapı İsterik” sayfasını ziyaret etmeye davet ettiler.

Lurucina’da yapılan yürüyüşe “Kapı Hemen Şimdi” belgisi etrafında binden fazla kişi katıldı.

Palmers Green’de destek kafesi kuran Londra’daki Lurucinalılar da, Lurucina’ya özgürlük çağrısında bulunarak bir an önce kapı açılmasına destek belirttiler.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.