Dr. Teoman Sırrı: “PCR testleri güvenilir sonuç vermiyor”

Toplumumuzun yakından tanıdığı Kraliyet ödüllü Doktor Teoman Sırrı, Londra Gazete’ye koronavirüs testleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Yapılan PCR testlerde doğru sonuçların tespit edilip edilemediğine dair soruyu yanıtlayan Teoman Sırrı, “Covid-19 testlerin çoğu yanlış netice veriyor. Birçok ülkelerde yapılan PCR testlerinin, 5’te 1’inden fazlası negatif çıkıyor. Yapılan son araştırmalara göre, her hangi bir kişi Covid-19 hastalığına, 4 gün içerisinde eğer bulaşmışsa, PCR sonucu yüzde 67 negatif çıkacak. Kısaca, PCR testleri aslında yanlış sonuç veriyor”dedi.

Koronavirüse karşı yapılan PCR testleri hakkında Londra Gazete’ye konuşan, Birleşik Krallığın prestijli okullarından Imperial College London mezunu Doktor Sırrı, “PCR testleri en doğru neticeyi, birisi Covid-19 salgınına eğer test yapilmadan 8 gün önce bulaşmışa doğruyu yansıtıyor ve sonucun yanlış olma ihtimali sadece yüzde 20. Genel anlamda PCR testlerin 5’te 1’i yanlış netice veriyor. PCR testinin sonucu veya yanlış olma ihtimali hastalığın ilk bulaşma tarihi ile ilişkindir. Ancak, bu salgının ne gün bulaştığını bilmek pek de mümkün değil” ifadelerini kullandı

“YANLIŞ YERDEN ALINIRSA TEST SONUCU NEGATİF ÇIKACAK”

Mart ayından itibaren Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) acil durum hattında gönüllü danışman olarak göreve çağrılan Doktor Teoman Sırrı, koronavirüs salgını üzerine çeşitli araştırmaları yakından takip ettiğini belirterek, iki tür PCR testi ile ilgili şöyle konuştu; “Bugün için iki tür PCR testi var. Biri, real time (gerçek zamanlı) dediğimiz, yaklaşık üç saat kadar süren bir test. Hazırlığı ve değerlendirmesiyle beraber yaklaşık dört saati bulan bir test. Diğer, hızlı olan PCR ise yaklaşık bir buçuk saatte sonuç veriyor. Buna hızlı PCR diyoruz. PCR testlerinde, burun ve boğazdan veya ağızdan sürüntü yöntemiyle örnek alınıyor. Fakat sürüntü yönetimiyle yapılan testler, eğer yanlış yerden alınırsa test sonucu negatif çıkar ve yanlış sonuç vermiş olur.”

VİRÜS BELİRTİLER OLMADAN DA BULAŞABİLİR

Koronavirüs hastalığın belirtileri, yüksek ateş, öksürük veya nefes darlığı olsa bile, PCR testlerinin sonucu yine negatif olarak çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu vurgulayan Sırrı, burun ve boğazdan tespit edilen virüs, akciğerlere yerleşmeye başladığından dolayı test sonuçlarının yanlış netice verdiğini kaydetti.

Sırrı, Covid-19’un yayılmasını engellemek için belirti gösteren vakalara daha fazla odaklandığını ancak hastalık belirtisi gösteremeyen birinin de Covid-19’u kolayca yayabileceğini ifade etti.

ANTİKOR TESTİ EN İYİSİ

Sırrı, tek PCR testi yapmanın garanti bir netice vermediğini söyleyerek en güvenilir testin antikor (antibody) olduğunu vurguladı. Sırrı, şöyle devam etti: “En iyi ve güvenilir Covid-19 testi, en son çıkan ve kandan yapılan antikor testidir. Bu testler yüzde yüz veya yüzde doksan dokuz doğru netice verir. Bu test aynı zamanda daha önce virüsü yakaladığınızı ve bağışıklık kazandığınız bile gösteriyor. 2 veya 3 gün içinde Covid-19’a bulaşan hastalar bu test ile tespit edilebilir. Daha önce PCR testi yapmışsanız ve sonuç negatif çıkmış olsa bile, sizde koronavirüs yoktur diyemeyiz. Çünkü PCR testleri yüzde yüz doğru sonucu göstermiyor.”

ANTİKOR TESTİ İLE İNGİLTERE’DEN KIBRIS’A GİDİLEBİLİR

Antikor testi ile İngiltere’de yaşam süren ve Kıbrıs’a gitmek isteyen kişilerin 14 gün karantinada kalmadan gidebileceğini öneren Sırrı, şu açıklamayı yaptı: “İngiltere’den Kıbrıs’a gitmek isteyen kişiler gitmeden son 5 gün içerisinde antikor testini yaparsa, 14 gün karantinada kalmak zorunda kalmayacak. Tabii, bu sadece benim önerim, karar KKTC hükümetinin. Şu an İngiltere, Almanya, Rusya ve Amerika gibi ülkeler bahsettiğim antikor testini yapıyor. Birçok ülke bu antikor testlerini yapmak için hazırlık aşamasında.”

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.