DAY-MER’den Viyana’daki ırkçı saldırılar için açıklama

Londra’da Türk ve Kürt Toplumu Dayanışma Merkezi (DAY-MER), 25 Haziran günü Viyana’da meydana gelen ırkçı saldırılara karşı bir basın bildirisi yayınladı.

“Viyana’daki ırkçı saldırıyı kınıyor, emekçileri ırkçılığa ve faşizme karşı birlik olmaya çağırıyoruz” başlığıyla yayımlanan bildiride, ırkçı saldırılara karşı tepki gösterildi.

Açıklamada, “25 Haziran günü insanların dini ve milli duygularını istismar eden ırkçı-faşist bir grup tarafından Viyana DİDF derneğine ve demokrasi güçlerine yapılan saldırıları şiddetle kınıyoruz. Saldırının arkasında olan güçlere, provokasyonlarına derhal son vermeleri çağrısında bulunuyoruz. Demokrasi ve barış, halkların kardeşliği ve emekçilerin birliği için, baskıya, sömürüye ve faşizme karşı mücadelemizin hiçbir koşulda engellenemeyeceğini herkesin bilmesini isteriz.

Viyana’da yaşanan bu saldırı ilk değil. 1 Mayıs eylemlerinin ardından da buna benzer bir saldırı gerçekleşti. Saldırganların attığı sloganlara bakıldığında, saldırının arkasında esas olarak kimlerin olduğu da açıkça görülmekte. Saldırganlar bir yandan ‘Allahuekber’, diğer yandan ‘Recep Tayyip’ sloganları atarak, saldırılarını gerçekleştirmekte” ifadeleri kullanıldı.

EMEKÇİLERİ BÖLMEYE ÇALIŞIYOR

AKP hükümetinin bir dönemdir Türkiye’de uyguladığı gerici politikaları Avrupa’da yaşayan Türkiye kökenliler arasında da yaygınlaştırmaya çalıştığının belirtildiği açıklamada bunun “istihbarat elemanları, özel görevlendirilmiş provokatif güçler, camiler, milliyetçi-şoven dernekler” aracılığıyla yapıldığı öne sürüldü.

Açıklamada ayrıca, “Yaşanan bu saldırı, sadece Türkiye kökenli emekçileri bölmeye değil, aynı zamanda Avusturya’da değişik uluslardan emekçilerle birlik olma, ortak yaşama olanaklarımıza da zarar verecektir. Avusturya polisinin saldırı anını izlemesi, saldırgan çeteye yönelik hiçbir önlem almaması da bu açıdan dikkat çekicidir” denildi.

BİRLİĞİMİZİ GÜÇLENDİRMELİYİZ

“Türkiye kökenli gericilerin gerçekleştirdiği bu saldırı, aynı zamanda bu ülkedeki ırkçı-faşist örgütlerin ekmeğine de yağ sürmektedir. ‘Göçmenlerin suçlu ve sorunlu oldukları’ şeklindeki propagandalarına malzeme yaparak, ön yargıları artırmaya çalışacaklardır” ifadelerinin kullanıldığı açıklama, “DAY-MER olarak tüm emekçileri, gerici güçlerin provokasyon girişimlerini boşa çıkarmak için sağduyulu olmaya, yerli ve göçmen emekçiler olarak birliğimizi güçlendirmeye, her renkten sermayenin ırkçı-gerici, emekçi düşmanı politikalarına karşı el ele vermeye çağırıyoruz” sözleriyle sona erdi.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.