Deniz Gezmiş ve yol arkadaşları DAYMER’de anıldı

DAYMER, 6 Mayıs 1972'de idam edilen Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Arslan'ın idamlarının 47. yıl dönümü dolayısıyla "Denizler Mücadelemizde Yaşıyor" başlığıyla bir anma etkinliği düzenledi.


Kuzey Londra’da bulunan Türk ve Kürt Toplum Merkezi’nde saat 16.00’da düzenlenen etkinlikte, Deniz Gezmiş ve yol arkadaşları idamlarının 47. yıl dönümünde saygıyla anıldı.
DAYMER’de 5 Mayıs Pazar günü düzenlenen anma etkinliğinde DAYMER Başkanı Aslı Gül, Yazar Aydın Çubukçu, günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar yaptı. Yoğun bir katılımın gösterildiği etkinlikte DAYMER Kadın Korosu, Genç Müzisyenler ile Canan Sağar ve İbrahim Yılmaz sahne aldı.
Program boyunca Semra Demirci’nin sunuculuk yaptığı etkinlikte, ilk konuşmayı yapan DAYMER Başkanı Aslı Gül, Denizleri yas tutarak değil onların emperyalizme karşı verdiği mücadele ile işçi köylü eylemlerini ile ileriye taşıyarak anmak gerektiğini vurguladı.

Aydın Çubukçu’nun ağzından Denizleri dinleyen katılımcılar duygusal anlar yaşadı. Çubukçu,”Denizler ölüler, biz onlar için hiç bir şey yapamayız ama onlar bizim için bir şeyler yapmaya devam ediyor. Üstelik güçlerinden ve devrimci ateşlerinden hiç bir şey yitirmeden devam ediyorlar” dedi. Ardından Atilla İlhan’nın ‘Müjganla Ben Ağlaşırım’ dizelerine değinen Çubukçu, “Şiirde geçen ‘Bir Orman Yangını’ gibiydi sözleri, o dönemin dünyasını anlatıyor. ABD emperyalizmi, halkların gözünde bir canavar gibiydi. Burnumuzun dibindeki ABD’nin 6. Filosuna karşı mücadelenin tartışılmaz önderi de Denizdi”

Sözlerine devam eden Çubukçu, ” Özgürlük, adalet, eşitlik yanlızca barışın egemen olduğu bir dünyada yaşamak demekti. Barışı tahsis etmek için ise savaşı temsil eden emperyaliz canavarının başının kesilmesi demektir. Savaş canavarını temsil eden emperyalizme karşı mücadele aslında bir barış mücadelesidir. Denizler bunu henüz 20’li yaşlarında başarmıştır.”dedi. Yapılan konuşmaların ardından müzik sahnesi ile program son buldu.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin