Cemevi yönetimi davası sonuçlandı

Cemeviİngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi yönetimiyle ilgili dava karara bağlandı.

Dalston bölgesinde faaliyet gösteren Cemevi’nde, mahkeme kararıyla ilgili İAKM ve Cemevi Başkanı İsrafil Erbil, Avukat Ali Has, Türkiye’den gelen Alevi dedesi Rıza Çetinkaya tarafından bir toplantı düzenlendi. Yönetim Kurulu Üyeleri’nin de yer aldığı toplantıda Başkan Erbil şöyle konuştu:

’23 Temmuz 2012’de son duruşması görülen davanın kararı 12 Kasım 2012’de verildi. Mahkemenin vermiş olduğu karara göre ben İsrafil Erbil ve arkadaşlarımın bugüne kadar aldığımız kararların hepsinin geçerli olduğu, 1994 tüzüğünün gerçek tüzük olduğu, bugüne kadar kaydı yapılmış olan tüm üyelerin üyeliklerinin geçerli olduğu, en kısa zamanda IAKM ve Cemevi’nin genel kurul yaparak engellenmiş olan faaliyetlerinin bir an önce devam edebileceği ve genel kurulda alınacak kararla tapuların cemevi yetkisine verilebileceği mahkeme tarafından onaylanmıştır. Davayı gören hakim, kaybeden gruba itiraz hakkıda tanımamıştır. ‘

ÇİFTÇİ’DEN AÇIKLAMA

Karara ilişkin açıklamada bulunan eski Başkan Hüseyin Çifçi de: “Davanın sonuçlarına siyaset gölgesi düşmüştür. Demokrasinin beşiği olan İngiltere’de, ‘İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi, Alevilerin ibadet merkezidir’ kararı verilmemiştir. Dava sonuçları muallakta bırakılmıştır. Bu da 1994 tüzüğüne dayandırıldı. 2006 tüzüğü kabul edilmiş olsaydı, İAKM ve Cemevi mahkeme kararınca Alevilerin inanç merkezi statüsünü resmen kazanmış olacaktı. Böyle bir kararın çıkması Alevi camiasında ‘hayal kırıklığı’ yaratmıştır.  Şunu kamuoyuna açıklamak isteriz ki, ‘İAKM- Cemevi Alevilerin ibadet merkezidir’ statüsünü elde edinceye kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.