Yatırım amaçlı mortgage talebinde artış

Bugün konut kredisi (Mortgage) alanların sekizde birinin aldıkları konutu kiraya vermeyi planladıkları ortaya çıktı.

Yani İngiltere’deki mortgage kredilerinin yüzde12.7’si kiracı almak isteyen kişilere gidiyor.

Şu anda İngiltere’de bu şekilde yatırım amaçlı mortgage’e girmiş olan 1.44 milyon kişi bulunduğu, bu rakamın on yıl önce sadece 274 bin olduğu kaydedildi.

‘Buy to Let’ yani satın alıp kiraya vermek amacıyla alınan mortgage talebindeki artışın, İngiltere emlak piyasasının kötü durumuna ve ev fiyatlarının artması nedeniyle gençlerin ev satın alamayıp kiralık konutlarda yaşamayı tercih etmesine bağlanıyor.

Konut Bakanı Mark Prisk, 20’li ve 30’lu yaşlarındaki bir çok kişinin kendi evlerini satın alamadığı için aileleriyle yaşamaya devam ediyor olmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Bakan ayrıca,  Mortgage piyasasındaki bu değişimin de ilk evlerini alacak kişilere zarar verdiğini belirtti.

Yapılan araştırmalar İngiltere’de insanların ilk evlerini 31 yaşında aldıklarını ve bu kişilerin ortalama gelirinin yılda 34 bin sterlin olduğunu gösteriyor.

Ancak daha sonra kiraya vermek için Mortgage’a girenlerin yaşları 45 ile 64 arasında değişiyor ve bu kişilerin ortalama yıllık kazancı 42 bin 475 sterlin.

Bu nedenle bankalar bu tip mortgageların faiz oranlarını daha yüksek tutabiliyor.

Ancak emlak piyasasının düşüşte olduğu bu dönemde bir çok kişi birikimlerini kiralamak için bir ev daha alarak değerlendiriyor.

Atkinson McLeod Emlak Ajansı’nın yöneticisi Dan McLeod ise konuya ‘Yatırımcılar kiralamak için ev alıyor. Bu talep daha önce hiç bu denli yüksek olmamıştı’ şeklinde bir yorum getirdi.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.