Londra’da asgari saat ücreti £8.55’e çıkıyor

borisLondra Belediye Başkanı Boris Johnson, Londra’daki hayat pahalılığı nedeniyle, çalışanlara uygulanan asgari saat ücretinin, şehre özel olarak 8.55 sterline çıkarılacağını duyurdu.

‘London living wage’ olarak bilinen ve 2005 yılından beri uygulanan başkente özel asgari ücret, Londra’daki fiyatlara dayanarak hesaplanıyor ve çalışanların bu ücret sayesinde makul bir hayat standardına sahip olmaları hedefleniyor.

Bu asgari ücret düzenlemesinin şirketler için bağlayıcılığı bulunmuyor, ancak Londra’da 200 işletme bu düzenlemeye destek veriyor ve düzenlemeden 11 bin 500 kişi yararlanıyor.

Londra Belediyesi, Hounslow, Lambeth, Camden, Islington, Lewisham’ın uygulamaya daha önceden katıldıkları belirtilirken; Ealing, Enfield, Haringey, Southwark ve Tower Hamlets Belediyelerinin de uygulamaya kısa süre içinde onay vermelerinin beklendiği kaydedildi.

Belediye’nin İşçi Partisi lideri Len Duvall konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Londra Ulaşım Hizmetleri için çalışan temizlik işçilerinin hala ulusal asgari ücrete tabi olarak çalıştıklarını belirterek şunları söyledi:

‘Belediye Başkanı bu uygulamayı en iyi duruma getirdiğini iddia ediyor ancak bu uygulama dahilinde ücretlendirilen işlerin oranında 2005 yılından bu yana bir artış görülmedi. Bu kampanya şimdiye kadar sorunun sadece yüzde 1.3’ünü çözmeyi başardı. Londra’da iş sahibi olmasına rağmen fakirlik içinde yaşayan 680 bin kişi var.’

Bu kampanyayı düzenleyen yardım derneği Living Wage Foundation’ın yöneticisi Rhys Moore  ise konuyla ilgili olarak şöyle dedi:

‘Bu hareket giderek büyüyor ve daha çok iş veren çalışanlarına makul bir hayat standardına sahip olabilecekleri bir ücret ödemenin kendileri için de yararlı olduğunu görmeye başlıyor.’

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.