“Memleketimde kendimi bir suçlu gibi hissettim”

Londra doğumlu 17 yaşındaki Ramadan Horozoğlu, 3 Ağustos Cuma sabahı askerlik mevzuatından dolayı Ercan Havalimanı’ndan çıkış yapamamıştı.

Londra doğumlu 17 yaşındaki Ramadan Horozoğlu, 3 Ağustos Cuma sabahı askerlik mevzuatından dolayı Ercan Havalimanı’ndan çıkış yapamamıştı.

18 yaşından küçük ve kolej öğrencisi olmasına rağmen, Horozoğlu’na gerekçe olarak ‘askerlik mevzuatı’ olduğu ifade ve iddia edilmişti.

İddialara karşı çıkan Horozoğlu geçtiğimiz Cuma günü Ercan Havalimanı’ndan çıkış yapamadı ve 6 Ağustos Pazartesi sabahı Londra’ya dönmek zorunda kaldı.

Uzun yıllardır yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türk Horozoğlu ailesi, tatil için gittikleri, öz yurtları olan Kıbrıs’ta yaşadıkları bu olay onlar için büyük bir umutsuzluk ve üzüntü yarattı.

Yaşananlarla ilgili Londra Gazete’ye konuşan 17 yaşındaki Ramadan Horozoğlu, kendisine büyük bir haksızlık yapıldığını vurguladı ve ifadesine şöyle devam etti:

“Cuma günü yaşadığım olay, benim için kötü bir şaka gibiydi. Bana askerlik mevzuatından dolayı çıkış yapamazsın denildiğinde şok olmuştum. Londra’da doğup büyümeme rağmen Kıbrıs’ı her zaman anavatanım olarak gördüm ama yaşadığım bu muamele karşısında büyük bir hayal kırıklığı yaşadım.

‘BANA HAKSIZLIK YAPILDI’

Memleketime giriş yaparken bana herhangi bir uyarı yapılmadı ve doğal olarak ben ve ailem böyle bir olay yaşayacağımızı düşünemedik. Bana bir haksızlık yapıldı.

‘KENDİMİ SUÇLU GİBİ HİSSETTİM’

Bu olaydan sonra memleketimde kendimi bir suçlu gibi hissettim, daha doğrusu hissedildim. Zamanı geldiğinde askerlik yapmam gerekirse yaparım ama tercihim bunun kendi hür irademle gerçekleşmesi.

Havalimanında yaşadığım o kargaşa beni moral olarak çok etkiledi. Kendimi Kıbrıs’ta hapis de gibi hissettim ve en erken zaman da Londra’ya geri dönmek istedim.

‘KIBRIS’A GİTMEYECEĞİM’

Sanırım uzun bir süre Kıbrıs’a gitmeyeceğim, askerlikten kaçmak için değil ama yetkililere olan kızgınlığımdan dolayı. Gençlere böyle sahip çıkılacaksa hiç uğraşılmasın bence.”

 

Etiketler
Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin