Londra ve Birleşik Krallık’ta seçim sonuçları açıklandı

Türkiye’de gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçim sonuçlarında beklenen yurtdışı sonuçları geldi. Londra seçim sonuçlarını merakla bekleyen seçmene YSK’dan tam sonuçların açıklanmaması ile birlikte Birleşik Krallık sandıklardaki oyların tamamının sayıldığı öğrenildi.

 CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE ‘İNCE’ FARKI

Büyük Britanya’da, Cumhurbaşkanlığı seçimi için kurulan toplam 124 sandığın tamamı açıldı. Yüzde 42,60 katılım oranının gerçekleştiği Cumhurbaşkanlığı seçiminde toplam 42.279 oy kullanıldı. Bu oyların ise 41.823 tanesinin geçerli sayıldığı bildirildi.

İngiltere ve Birleşik Krallıkta kurulan sandıklarda Cumhurbaşkanlığı seçimi için çıkan oy oranları ise şöyle;

Muharrem İnce %51,88, Selahattin Demirtaş %23,79, Recep Tayyip Erdoğan %21,45, Meral Akşener %2,37, Temel Karamollaoğlu %0,27, Doğu Perinçek %0,24

 

PARTİ SEÇİMİNDE ‘HDP’ AÇIK ARA ÖNDE

Birleşik Krallıkta önemli bir sayıda seçmene sahip olduğu bilinen HDP Milletvekili seçiminde yüksek oranda bir oy almayı başardı. İttifak Partilerinin oy oranlarının toplamı bile HDP’nin aldığı oy sayısını geçmeye yetmedi.

Büyük Britanya’da, Milletvekili Genel seçimi için kurulan toplam 124 sandığın tamamı açıldı. Yüzde 42,58 katılım oranının gerçekleştiği Parti seçimlerinde ise toplam 42.265 oy kullanıldı. Bu oyların ise 41.816 tanesinin geçerli sayıldığı bildirildi.

Seçim sonuçlarında Cumhur İttifakı yüzde 21,60 oranında oy alırken, Millet İttifakı ise yüzde 28,75 oranında bir oya sahip oldu. Yapılan Milletvekili seçimlerinde Birleşik Krallık ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığında kurulan sandıklardan diğer partilere çıkan oy oranları ise şöyle;

HDP %49,21, CHP %24,47, AKP 18,48, İYİ Parti %3,81, MHP %2,94, diğer partiler ise %1,09

 

YENİ SİSTEMDE NELER DEĞİŞTİ?

16 Nisan 2017 halkoylamasıyla kesinleşen yeni hükümet sistemi kapsamında bir dizi değişiklik ilk kez uygulanacak. Bazı partiler ilk kez pusulada görülecek şekilde ittifakla seçime girdi. 16 Nisan referandumu ile gerçekleşen anayasa değişikliği, partili cumhurbaşkanına imkân tanıdığı için bazı cumhurbaşkanı adayları, aynı zamanda partisinin genel başkanı olarak kendi belirlediği milletvekili aday listeleriyle seçmenin önüne çıktı. Yeni sistemde ise Başbakanlık tamamen kaldırılıyor.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin