Deniz, Yusuf ve Hüseyin unutulmadı

TÜRKİYE’DE 68 Kuşağının simgeleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idam edilişlerinin yıl dönümünde Londra’da da anıldı.

TÜRKİYE’DE 68 Kuşağının simgeleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idam edilişlerinin yıl dönümünde Londra’da da anıldı.

Türk Kürt Toplum Dayanışma Merkezi (Day Mer) ve BozcaDer’de düzenlenen iki farklı etkinlikle anma törenleri gerçekleşti.

Day Mer’de yaklaşık 200 kişinin katıldığı etkinlikte marşlar okunup konuşmalar yapıldı. Saygı duruşu le başlayan etkinlikte Day Mer’li çocuk ve gençlerden oluşan Yıldızlar Korosu, Day Mer Şiir Grubu ve Canan Sağar ile Music Avesta grubu sahne aldı.

Etkinlikte marşların, şiirleri ve dinletilerin yanı sıra 68 kuşağından Mustafa Yalçıner ile tarih Profesörü Simon Renton konuşmalar yaptı.

Yalçıner, 69 Kuşağının Türkiye ve dünyadaki siyasi duruşunu değerlendirdiği konuşmasında “Tarihi Denizler yaz­madı ama tarih Denizler’i yazıyor.” dedi.

Tarihçi Simon Renton ise konuşmasında 68 Kuşağının çıkış noktasının bir öğrenci hareketi olduğunu ama farklı taleplerle bir sınıf hareketine evirildiğini dile getirdi.

“ONLAR DEVRİME İNANDILAR”

BozcaDer’de yapılan etkinlik ise başta köylüleri Hüseyin İnan olmak üzere hayatını kaybeden tüm 68 Kuşağı üyelerine adandı.

Etkinlikte şiir dinletisi ve Onlar Devrime İnandılar belgeselinin gösteriminin ardından BozcaDer Kadın Korosunu sahne aldı.

“BEDENLERİ DARAĞACINDA FİKİRLERİ BİZDE”

Enfield Alevi Kültür Merkezi ise Gezmiş’i, Aslan’ı ve İnan’ı internette yaptığı bir paylaşımla andı.

“46 yıldır bedenleri darağacında fikirleri bizde kaldı; o gün bugündür. 6 Mayıs şafağında açmaya durdu darağacında 3 fidan, 3 kırmızı gül. Bugün 6 Mayıs, yangın yeri yüreklerimiz. 46 yıl geçti üzerinden, ama dinmedi ateşi kavganın. Sürüyor bu kavga ve sürecek, yeryüzü darağaçlarından kurtuluncaya, “yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek. Daima bizimlesiniz, her daim sizinleyiz…”

Etiketler
Daha fazla göster

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.