Londra Kürt Film Festivali 10. yılını kutluyor

BİRLEŞİK Krallık’ta yaşayan Kürt toplumun en önemli kültürel faaliyetlerinden biri olan Londra Kürt Film Festivali bu yıl 10. yılını kutluyor.

BİRLEŞİK Krallık’ta yaşayan Kürt toplumun en önemli kültürel faaliyetlerinden biri olan Londra Kürt Film Festivali bu yıl 10. yılını kutluyor.

Doğu Avrupa Film Festivali ile işbirliği yapan LKFF bu yılki etkinliklerini Suriye’ye belgesel çekmek için giden ve orada IŞİD teröristlerinin yapmış olduğu bir saldırıda hayatını kaybeden Mehmet Aksoy’a adadı.

Yüzlerce kişinin katıldığı açılış resepsiyonuna Wood Green’deki Vue Sineması ev sahipliği yaptı. Resepsiyona sinema ve oyunculuk sektöründen pek çok isim katılırken, İngilizlerin ilgisi de gözelerden kaçmadı.

Resepsiyona katılanlara İngilizce ve Kürtçe seslenen festival komitesi, Kürt halkının mücadelesini sinemaya taşıdığını ve bunda elde ettiği başarıya dikkat çekti.

Yapılan konuşmaların ardından açılış resepsiyonuna katılan yönetmenler ve oyuncular sahneye çağrılarak hatıra fotoğrafı çektirildi.

ÇİRKİN KRAL EFSANESİ

Hüseyin Tabak’ın yönetmen koltuğuna oturduğu ve Yılmaz Güney’i konu edinen belgesel Çirkin Kral Efsanesi festivalde gösterilen ilk film oldu.

LKFF kapsamında 10 uzun metrajlı, 14 belgesel ve 18 kısa filmden oluşan toplam 42 film sanatseverler ile buluşuyor. Doğu Avrupa Film Festivali ile işbirliği içinde yapılacak film gösterimleri ise şunlar:

No Place For Tears: 21 Nisan 2018 Cumartesi günü saat 20.45’te Richmix sinemasında (35-47 Bethnal Green Rd, London E1 6LA). Yönetmen Reyan Tuvi’nin gösterim sonrası soru ve cevap bölümüne katılması beklenmektedir.

Daha (More): 25 Nisan 2018 Perşembe günü saat 18.30’da Rio Sinemasında (107 Kingsland High St, London E8 2PB).

Doğu Avrupa Film Festivali (East End Film Festival) kapsamında gösterilecek olan bu filmleri izlemek için biletlerinizi önceden internetten almak için EEFF’nin www.eastendfilmfestival.com sayfasını ziyaret edip ve filmlerin isimlerini tarayarak elde edebilirsiniz.

Öte yandan Londra Kürt Film Festivali ile ilgili detaylı bilgi almak için info@lkff.co.uk eposta adresine yazabilirsiniz.

Etiketler
Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin